Číslo 10 - Ročník 61/2013
Vývoj slovenskej ekonomiky v rokoch 2008 a 2009 z pohľadu input-output analýzy
Strana 994, Číslo 10 - Ročník 61/2013
Hospodárska recesia vo svetovej ekonomike v rokoch 2008 a 2009 významne ovplyvnila vývoj slovenskej ekonomiky. Napriek tomu, že pri vývoji národného hospodárstva v tomto období môžeme identifikovať niektoré všeobecné tendencie, dôsledky vplyvu celosvetovej hospodárskej recesie na jednotlivé odvetvia sa líšili v ich sile a časovom priebehu. V článku sa snažíme odhaliť priame a nepriame väzby jednotlivých odvetví na domáci a zahraničný dopyt, ako aj vplyv zmien v štruktúre konečného dopytu na slovenskú ekonomiku. Pri analýze zmien v produkcii, pridanej hodnote a zamestnanosti medzi rokmi 2008 a 2009 využívame otvorený statický Leontiefov model a metódu štruktúrnej dekompozície. Zmeny v týchto premenných sme rozložili na príspevky zmien v priamych koeficientoch, v štruktúre produkcie, v štruktúre konečného dopytu, v sektorovej štruktúre konečného dopytu a zmien v objeme konečného dopytu.
Projekcie počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva v závislosti od zvyšovania veku odchodu do dôchodku s využitím logit modelu
Strana 1011, Číslo 10 - Ročník 61/2013
Predkladaný článok prezentuje výsledky projekcií počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva Slovenska do roku 2025 v troch scenároch v závislosti od očakávaného veku odchodu do dôchodku (62, 65, 70). Pravdepodobnosť ekonomickej aktivity pre jednotlivé podskupiny populácie bola odhadovaná pomocou logit modelu s využitím dostupnej demografickej prognózy v krajoch a individuálnych dát z Výberového zisťovania pracovných síl. Pri odchode do dôchodku vo veku 62 rokov bude počet ekonomicky aktívneho obyvateľstva na Slovensku kulminovať už v roku 2013, s relatívne razantným poklesom v nasledujúcom období. Posun veku odchodu do dôchodku na 65 rokov tento pokles po roku 2013 iba zmierni. Absolútne vyšší počet ekonomicky aktívnych obyvateľov by pri odchode do dôchodku vo veku 70 rokov kulminoval až okolo roku 2020. Podiel starších a jednotlivcov s vysokoškolským vzdelaním by mal, v súlade s očakávaniami, vzrásť.
International Labour Migration and Structural Channels: A Case Study of Ukrainian Working Migrants in the Czech Republic
Strana 1034, Číslo 10 - Ročník 61/2013
Tento článek zkoumá úlohu ekonomické restrukturalizace v odvětví stavebnictví v České republice a na Ukrajině. Naše analýza je založena na unikátní sadě dat získaných prostřednictvím dotazníkového šetření na Zakarpatské Ukrajině a vícerozměrných modelů spojujících předchozí pracovní zkušenosti v ukrajinském stavebnictví a pravděpodobnost práci v Českém stavebnictví. Výsledky našeho výzkumu ukazují, že integrace českého a ukrajinského stavebnictví vytvořila mezinárodní „strukturální kanály“, které posunují pracovní migraci z Ukrajiny do České republiky. Naše závěry můžou být zajímavé pro diskuzi širší mezinárodní ekonomické restrukturalizace a integrace v Evropské unii.
A Note on the Vasicek’s Model with the Logistic Distribution
Strana 1053, Číslo 10 - Ročník 61/2013
Článek předkládá argumenty pro možné nahrazení distribuční funkce standardizovaného normálního rozdělení používané v regulatorní Basel II (Vašíčkově) formuli logistickou distribuční funkcí. Takto modifikovaný model by byl ve skutečnosti v souladu s běžnou praxí odhadování pravděpodobností defaultu pomocí logistické regrese. Empirická studie vycházející z dat o selhání úvěrů amerických komerčních bank se zabývá odhady korelace defaultu a měr neočekávaných ztráty v rámci normálního a logistického Vašíčkova modelu. Výsledky naznačují, že kapitálové požadavky by mohly být až o 100 % vyšší, pokud by normální Vašíčkův model byl nahrazen modelem logistickým.
Ekonomické efekty elektronických aukcií na Slovensku
Strana 1067, Číslo 10 - Ročník 61/2013
V článku sa venujeme ekonomickým aspektom používania e-aukcií ako alokačného mechanizmu v procese verejného obstarávania vo verejnom sektore na Slovensku. Výskum sme vykonali na vzorke 32 verejných obstarávateľoch a 725 verejných zákaziek pridelených verejným sektorom v rokoch 2008 až 2010. Naše zistenia ukázali, že e-aukcie prinášajú pozitívne ekonomické efekty vo forme priemerných úspor, a to typicky od 10 % do 12 %, aj keď ich aplikácia si vyžaduje zdroje na ich realizáciu. Ďalej výskum ukázal, že rozhodujúci vplyv na mieru úspor majú tie atribúty e-aukcie, ktoré môže obstarávateľ ovplyvniť: počet súťažiacich a miera súťaženia, kde sa uzavreté aukcie zdajú byť menej efektívne ako otvorené aukcie, keďže pri otvorených aukciách sa dosahuje v priemere o 5 percentuálnych bodov vyššia úspora než pri e-aukciách s uzavretým koncom.