Číslo 10 - Ročník 59/2011
Strategie „zeleného růstu“ a trh práce
Strana 987, Číslo 10 - Ročník 59/2011
Doznívající finanční a ekonomická krize v americko-evropském prostoru podtrhla nutnost podívat se novou optikou na současné modely ekonomického růstu a vnést do nich kriteria environmentální a sociální udržitelnosti. Tato situace vyvořila příznivé klima pro přechod ekonomik k tzv. zeleným pracovním místům a průmyslovým oborům v rámci tzv. Strategie zeleného růstu. Předložená stať se soustřeďuje na problémy spojené s dopadem politiky životního prostředí na trh práce. V první části přibližuje pojetí strategie zeleného růstu, její cíle a priority. Druhá část statě pojednává o vazbě mezi environmentální politikou a trhem práce v metodologické rovině, zatímco třetí část přináší konkrétní údaje o této interakci v České republice. V závěru statě jsou naznačeny směry, které by v rámci strategie zeleného růstu přispěly k pozitivnímu vlivu environmentální politiky na zaměstnanost.
Reforma výdavkovej strany rozpočtu Európskej únie
Strana 1005, Číslo 10 - Ročník 59/2011
The paper focuses on the EU budget reform and defines structure and principles of the reformed expenditure side of the EU budget which supports political goals and priorities of the EU. It compares past reform proposals and up-to-date proposal of the multiannual financial framework published in June 2011. Based on the theory of fiscal federalism and Strategy Europe 2020 it is outlined what should be done in the future to meet the challenges of the new economic situation.
Kvantitativní analýza trendu vývoje hodnoty nehmotného majetku v České republice
Strana 1018, Číslo 10 - Ročník 59/2011
Cílem článku je analýza vývoje podílu hodnoty nehmotného majetku na celkové výnosové hodnotě podniků. Vyřčená hypotéza je verifikována na stratifikovaném výběrovém souboru podniků v regionu NUTS 0 Česká republika. Nejprve je na základě teoretického výzkumu provedena komparace užitých metod stanovení hodnoty a diskutován výběr dat. Ocenění výběrového souboru podniků je provedeno substanční metodou a variantou metody ekonomických nadzisků. Závěrem je na základě ekonometrické analýzy prokázán růst hodnoty nehmotného majetku na celkové hodnotě podniků v České republice v období 1995 – 2005 a jsou diskutovány implikace dosažených výsledků pro další výzkum.
Analýza bariér a faktorov financovania malých a stredných podnikov v Slovenskej republike
Strana 1033, Číslo 10 - Ročník 59/2011
Segment malých a stredných podnikov vytvára v SR takmer 50 % celoštátnej pridanej hodnoty a zabezpečuje cca 70 % zamestnanosti. Práve z dôvodu ich dôležitosti sme sa rozhodli realizovať medzi slovenskými podnikmi prieskum, s cieľom identifikovať problémy, s ktorými sa pri získavaní finančných zdrojov malé a stredné podniky stretávajú pri svojom vzniku, ale aj počas svojej existencie, ďalej vymedziť faktory, ktoré pri získavaní financií podniky ovplyvňujú, detegovať bariéry a hranice optimálneho získavania finančných zdrojov. Na základe analýzy zistených výsledkov sme v závere prezentovali návrhy, ktoré by malým a stredným podnikom v SR uľahčili proces získavania potrebných finančných prostriedkov.
Polycentricita: inštitucionálna inovácia v regionálnom manažmente?
Strana 1050, Číslo 10 - Ročník 59/2011
Koncept polycentricity sa ako nástroj a koncept v spravovaní územia dostáva do popredia v čase, keď na úrovni EÚ zaznamenávame vysokú koncentráciu ekonomických aktivít a obyvateľstva. Táto koncentrácia sa zdá byť podporená procesmi integrácie a rozširovania EÚ. Zotrvávajúce disparity hlavných metropolitných regiónov narastajú pod tlakom multifunkčného využitia územia. Práve koncept priestorovo-štrukturálnej polycentricity a polycentricity spravovania sa javia ako východiská dosiahnutia novej priestorovej kvality v EÚ. Náš koncept polycentricity vychádza z prepojenia priestorovo-štrukturálnej polycentricity a polycentricity spravovania. Cieľom je vytvoriť teoretický rámec pre novú kvalitu priestorových systémov znalostnej spoločnosti, v ktorých základným princípom je komplementarita a kooperatívnosť, využívanie vedomostí a zručností ľudí pri ich participácii na vlastnom spravovaní.
Faktory úspešnosti inovačných aktivít firiem pôsobiacich na Slovensku
Strana 1067, Číslo 10 - Ročník 59/2011
Príspevok sa zaoberá faktormi úspešnosti inovačných aktivít. Autori skúmajú závislosť medzi zavádzaním nových výrobkov a organizačným učením sa, aplikovanými inovačnými procesmi, inovačnými stratégiami a zdrojmi inovačných podnetov. Skúmaním na vzorke 102 firiem sa identifikovali poznatky o faktoroch úspešnosti, ktoré ovplyvňujú schopnosť firmy uvádzať nové produkty na trh. Medzi inovujúcimi a neinovujúcimi firmami existujú značné rozdiely vo využívaní inovačných procesov, externých zdrojov poznatkov, ochrane duševného vlastníctva a zameraní produktových inovácií. Štúdia ukazuje, že k riadeniu radikálnych a inkrementálnych inovácií je potrebný odlišný prístup a vedie k vytvoreniu modelu na podporu zavedenia radikálnej inovačnej stratégie a následných procesov do firmy.