Číslo 10 - Ročník 58/2010
Od transakčných nákladov k Nobelovým benefitom: vysvetľujú publikované články a ich medzinárodné hodnotenie celý úspech O. E. Williamsona?
Strana 983, Číslo 10 - Ročník 58/2010
Článok má za cieľ, okrem zhodnotenia významu Williamsonovej práce, empiricky overiť hypotézu, či za Williamsonovým úspechom sú tiež niektoré iné faktory (napr. potvrdenie teoretických výsledkov v praxi alebo atraktivita jeho práce pre akademikov a tvorcov hospodárskej politiky) a nie len kvalita jeho (najmä časopiseckých) publikácií (ako sú uvedené v databáze IDEAS RePEc). Príklad Williamsonovej práce sa tu používa pre širšiu diskusiu problému, do akej miery len čisto kvantitatívne dáta môžu slúžiť ako základ pre hodnotenie najlepších ekonómov. Náš výskum potvrdzuje našu hypotézu a ukazuje, že napriek skutočnosti, že rebríčky založené na publikáciách vo vedeckých časopisoch a citáciách predstavujú dôležitý selekčný mechanizmus pre výber najlepšieho vedca v ekonómii, nie sú dostatočne komplexné na to, aby boli jediným spôsobom ako nominovať najlepších vedcov, ako je ukázané na príklade výberu pre “Nobelovu cenu.”
Reálny ekonomický cyklus v podmienkach nedokonalého fungovania trhu kapitálu
Strana 1006, Číslo 10 - Ročník 58/2010
V príspevku sa zaoberáme otázkou, ako nedokonalá pružnosť úrokovej miery a cien kapitálových statkov na trhu kapitálu vplýva na blahobyt, ak je ekonomika vystavená technologickým šokom. Pomocou základného modelu reálneho ekonomického cyklu vysvetľujeme, ako môžu pozitívne technologické šoky viesť k zníženiu blahobytu. Identifikujeme faktory, ktoré ovplyvňujú potrebu pružnej úrokovej miery a pružných cien kapitálových statkov. Náš model predpovedá významný vplyv elasticity substitúcie výrobných faktorov, ako aj perzistencie a intenzity technologických šokov na blahobyt v podmienkach nedokonale fungujúceho trhu kapitálu. Efektívny trh kapitálu sa stáva dôležitejší s pomalším tempom prejavovania sa klesajúceho hraničného produktu kapitálu, klesajúcou perzistenciou a rastúcou intenzitou technologických šokov.
Rozhodovanie manažérov v procesoch internacionalizácie malých a stredných podnikov
Strana 1026, Číslo 10 - Ročník 58/2010
The intention of this paper is threefold: (1) to examine the managers decision processes leading to the internationalization of small and medium enterprises (SME) in Slovakia, (2) to assess the influence of previous experience of managers on their decision to act internationally, and (3) to analyse the adaptation of mental maps in strategic decision. The empirical research was based on a sample of randomly selected SME in Slovak Republic. The findings supported our hypothesis that mental maps play an important role in manager’s decision by foreign markets selection and that previous internationally accumulated experience has a strong impact on market’s perception and managers approach towards international strategies. The use of mental maps allowed to highlight the links between managers experience, risk perception and factors influencing international strategic decisions.
Modely cenovej regulácie sieťových odvetví
Strana 1039, Číslo 10 - Ročník 58/2010
V súvislosti s objektivizáciou a so zvyšovaním celospoločenskej efektívnosti pôsobenia prirodzených monopolov sieťových odvetví na trhu sa zvyšuje úloha regulačných mechanizmov, ktorých cieľom je čo najviac priblížiť proporcie medzi cenou a úrovňou ponuky produktu sieťového odvetvia situácii, ku ktorej by na trhu došlo za predpokladu existencie konkurenčných trhových vzťahov. V príspevku sa budeme zaoberať problematikou cenovej regulácie na trhu sieťových odvetví. Okrem všeobecnej charakteristiky princípov regulácie sieťových odvetví budeme prezentovať typové modely regulácie. V príspevku budeme skúmať podmienky rovnováhy sieťových odvetví a metódy ich regulácie. Porovnáme efektívnosť dvoch frekventovaných modelov regulácie, a to modelu regulácie na báze návratnosti investícií a modelu regulácie na báze návratnosti výstupu. Pozornosť budeme venovať aj spôsobu kvantifikácie primeraného zisku v modeloch regulácie sieťových odvetví.
Analýza determinantov pohybu cien primárnych komodít na svetových trhoch
Strana 1055, Číslo 10 - Ročník 58/2010
Článok sa zaoberá determinantmi pohybu cien primárnych komodít na svetových trhoch v poslednej dekáde. Mal by odpovedať na otázky prečo pohyb cien primárnych komodít má väčší vplyv na ekonomiku rozvojových krajín ako na ekonomiky rozvinutých krajín. Hlavným cieľom tohto článku je nielen prezentovať teórie cenových cyklov, ale aj odhaliť rozdiel medzi posledným a predchádzajúcim cenovým boomom. Analyzovať faktory ovplyvňujúce pohybu cien primárnych komodít so zameraním na ceny ropy a zemného plynu.