Číslo 10 - Ročník 53/2005
Dôchodková situácia a formovanie spotrebiteľských zvyklostí obyvateľstva Slovenska
Strana 972, Číslo 10 - Ročník 53/2005
Trendy v inovačnej výkonnosti a inovačnej politike: Európska únia a Slovensko
Strana 991, Číslo 10 - Ročník 53/2005
Cieľom príspevku je v stručnej forme charakterizovať výsledky európskych zisťovaní za rok 2004 v inovačnej výkonnosti a inovačnej politike, s osobitným zreteľom na pozíciu Slovenska. Slovensko patrí medzi 5 inovačne najmenej výkonných štátov EÚ 25. Zaostáva najmä v úrovni výdavkov na výskum a vývoj, v podiele obyvateľstva s terciárnym vzdelaním, v inovačnej aktivite malých a stredných podnikov, minimálna je patentová aktivita. Základná príčina nedostatočnej úrovne inovatívnosti v slovenskej ekonomike spočíva v doterajšej nedostatočnej podpore inovačných aktivít zo strany hospodárskej politiky. Od roku 2005 sa deklaruje eminentný verejný záujem o danú oblasť, možno preto očakávať postupné zlepšenie inovačnej výkonnosti.
Analýza vývoja automobilového priemyslu na Slovensku
Strana 1009, Číslo 10 - Ročník 53/2005
Dominantným v rámci spracovateľského priemyslu SR sa stal automobilový priemysel, ktorý sa podieľa na viac ako štvrtine jeho produkcie. Podobne je to aj v oblasti exportu, ktorý prevyšuje 25 % exportu krajiny. Toto odvetvie sa stalo hybnou silou pozitívnych zmien a prispelo k vylepšeniu ukazovateľov odvetví spojených s ním po dodávateľskej línii. Zároveň s týmito pozitívnymi vplyvmi na ekonomiku SR však nemožno zabúdať na riziko, ktoré so sebou prináša jej prílišná závislosť od jedného dominantného odvetvia. Hlavným zámerom daného článku, ktorý vznikol v rámci grantového projektu VEGA č. 2 3068-3, je analýza vybraných ukazovateľov vývoja tohto odvetvia.
Porovnanie metód reinžinieringu v zahraničí a na Slovensku
Strana 1023, Číslo 10 - Ročník 53/2005
Podnikový reinžiniering svojou filozofiou „procesného riadenia“ kvalitatívne prehodnocuje účelnosť, ako aj účinnosť doterajších procesov organizačných štruktúr. Má platnosť tak pre podnik ako celok, ako aj pre jeho jednotlivé časti (závody, prevádzky, dielne, obslužné jednotky atď.). V príspevku sa zdôvodňuje použitie metód, ako aj aplikácia metód v renomovaných konzultačných firmách v zahraničí, a to v Andersen Consulting, Bain, BCG a McKinsey. Cieľom príspevku je porovnať reinžinieringové metódy vybraných konzultačných firiem a inštitúcií v zahraničí a na Slovensku a poukázať na prednosti a možnosti ich využitia v slovenských podnikoch s cieľom zvýšiť ich konkurenčnú schopnosť.
Consequences of Corporate Debt Financing in Price Agreements’ Stability
Strana 1038, Číslo 10 - Ročník 53/2005