Číslo 1 - Ročník 61/2013
Gainers and Losers from Economic Growth and Economic Recession
Strana 3, Číslo 1 - Ročník 61/2013
Economic growth is frequently presented as the source and direct bridge to the overall welfare development. The GDP per capita is frequently referred in this connection as a measure of economic and social development. However this argument is not sufficiently supported by data covering the welfare situation of the country. According the EU Statistics on Income and Living Conditions (EU-SILC) project, in 2010 there are around 17% of the EU citizens living under the at-risk-of poverty threshold. To address the missing links between economic growth and the broader social development dynamics, the income situation of the households in selected EU member countries over the last years is investigated using the EU-SILC data. The empirical results confirm that losers from economic growth and recession are unequally distributed towards female, young, elderly, unemployed, retired and less educated. Gains are pertaining to more educated persons implying a greater focus on opportunities to education and on labour market.
Analýza řízení rizik sektoru stavebních spořitelen v České republice
Strana 24, Číslo 1 - Ročník 61/2013
Článek analyzuje rizika sektoru stavebních spořitelen v České republice v teoretické i praktické rovině s primárním důrazem na likviditní a úrokové riziko. Ukazujeme, že obě rizika jsou spíše teoretická a prozatím v praxi pro české stavební spořitelny málo pravděpodobná. K narušení této stability může dojít pouze necitlivým státním zásahem v regulatorní oblasti. Dále pomocí modelu vektorové autoregrese vyhodnocujeme transmisi tržních sazeb do úrokových sazeb bank a stavebních spořitelen v letech 2004-2011. Výsledky ukazují, že úrokové sazby stavebních spořitelen jsou více stabilní a reagují méně jak na sazby mezibankovního trhu, tak na výnosy státních dluhopisů, což souvisí s institucionálním uspořádáním tohoto sektoru.
Performance of Microfinance Investment Vehicles
Strana 47, Číslo 1 - Ročník 61/2013
V této studii představujeme mikrofinanční investiční fondy jako finančně životaschopnou formu společensky zodpovědného investování. Poskytujeme krátký přehled mikrofinančních investičních fondů, které jsou nejvíce relevantní pro komerčně orientovaného investora, kterého kromě společensky odpovědného aspektu této investice zajímá finanční přínos začlenění mikrofinančních aktiv do svého osobního investičního portfolia. Pokud jde o závislost výnosů mikrofinančních fondů na výnosnosti dosažené na akciových trzích a na trzích dluhopisů v rozvinutých a rozvíjejících se ekonomikách, nacházíme mírně negativní korelaci. Rovněž ukazujeme, že mikrofinanční investiční fondy ve srovnání s referenčními tržními indexy poskytují skromné, ale v case stabilní výnosy.
What Drives the Stock Market Integration in the CEE-3?
Strana 67, Číslo 1 - Ročník 61/2013
V predkladanom článku sa zaoberáme skúmaním vplyvu makroekonomických faktorov, ktoré by mohli ovplyvňovať integráciu akciových trhov Českej republiky, Poľska a Maďarska (CEE-3) s vyspelými trhmi (za benchmark vyspelých trhov sme zvolili Nemecko). Výsledky naznačujú, že nedávna globálna finančná kríza ovplyvnila dynamické korelácie medzi zvolenými trhmi vo väčšej miere ako vstup krajín CEE-3 do EÚ. Z analýzy vplyvu makrofaktorov boli závery nejednoznačné, keďže žiadna premenná neovplyvňovala integráciu vo všetkých krajinách rovnako. Jedine ukazovateľ rizika výmenného kurzu bol významný vo všetkých prípadoch, avšak s kladným vplyvom na integráciu, čo potvrdzuje prítomnosť efektu nákazy medzi rôznymi trhmi.
Rodové rozdiely vo finančnom rozhodovaní v oblasti životného poistenia na Slovensku
Strana 82, Číslo 1 - Ročník 61/2013
Príspevok prináša výsledky výskumu zameraného na úlohu rodovej perspektívy pri rozhodovaní sa jednotlivcov v oblasti životného poistenia. Životné poistenie, ako jedna z foriem zabezpečenia sa do budúcnosti, predstavuje dôležitý nástroj v súčasnej „rizikovej spoločnosti“. Avšak faktory ovplyvňujúce rozhodovanie sa v tejto oblasti nie sú explicitne vymedzené. Cieľom príspevku je preto analyzovať vplyv rodu ako jedného z determinantov rozhodovania sa v oblasti poistenia. Výskum bol realizovaný na vzorke 342 respondentov v Slovenskej republike a skúmal postoje žien a mužov v oblasti dopytu a spotreby životného poistenia. Výsledky dokazujú, že kým v rozhodovaní o finančných záležitostiach zohráva rod dôležitú úlohu, v oblasti poistenia tomu tak nie je.