Číslo 1 - Ročník 56/2008
Odhad spotrebnej funkcie pre Slovensko a prognóza spotreby
Strana 3, Číslo 1 - Ročník 56/2008
Príspevok sa zaoberá odhadom spotrebnej funkcie domácností v SR. Skúmali sme vplyv disponibilného príjmu a bohatstva na konečnú spotrebu domácností v období rokov 1996 - 2005. Zistili sme, že okrem disponibilného príjmu aj finančné bohatstvo významne vplýva na spotrebu a najlepšou proxy premennou pre bohatstvo je súčet peňažného agregátu M2 a aktív v podielových fondoch. Tiež sme skúmali vplyv úrokových sadzieb a ďalších premenných, tie však nemali významný vplyv na spotrebu. Venovali sme sa aj testovaniu rôznych prístupov pri prognózovaní spotreby. Zistili sme, že najpresnejšie prognózy v rámci odhadovanej vzorky aj mimo odhadovanej vzorky (in sample a out of sample) sme získali použitím vector error correction modelu s exogénnymi premenným, ktorý predstavíme v príspevku.
Komparace připravenosti České republiky a Slovenské republiky na zavedení eura
Strana 22, Číslo 1 - Ročník 56/2008
The Czech Republic and Slovakia before their entrance to the European Union committed to fulfil all conditions necessary for introducing the common European currency. While in case of the Czech Republic appears as possible term of entrance the country to the Euro-zone year 2012 or even later, in case of Slo-vakia is in last months more often discussed about 1st January 2009, whereas it will depend on the level of fulfilment of Maastricht criterias of nominal convergence. Although succesfull fulfilment of these criterias appears as bottom line for entrancing new country to the Euro-zone, according to many experts, is more important to fulfil real economic convergence criterias. This contribution deals with a process of real convergence of these two economics.
Vliv klastrů na konkurenceschopnost podniků v České republice
Strana 39, Číslo 1 - Ročník 56/2008
Stať se zabývá klastrovými iniciativami v ČR. Tyto klastrové iniciativy byly podrobeny analýze z hlediska vývoje odvětví, finančního zdraví a velikostní struktury členských firem. Na základě analýzy hlavních odvětvových charakteristik bylo nutno odmítnout hypotézu, že zájem o vznik klastrů projevují spíše upadající či stagnující odvětví. Zájem o vznik klastrů je registrován napříč odvětvími bez ohledu na jejich ekonomickou výkonnost. Výsledky finanční analýzy provedené pomocí základních poměrových ukazatelů a bonitního indexu IN99 podpořily hypotézu, že o účast v klastru mají zájem zejména ekonomicky slabší firmy, resp. firmy, které svým vlastníkům nepřinášejí hodnotu. Analýza velikostní struktury potvrdila hypotézu, že zájem o členství v klastru projevují především drobné a malé firmy.
Prístupy k meraniu a kvantifikácii štruktúrnych zmien v ekonomike
Strana 53, Číslo 1 - Ročník 56/2008
Medzi ekonomickým rastom a štruktúrnymi zmenami v ekonomike existuje interdependentný vzťah. Znamená to, že ekonomický rast a štruktúrne zmeny nemôžu prebiehať v ekonomike nezávisle jeden od druhého. Zatiaľ čo ekonomický rast sa dá merať jediným súhrnným makroekonomickým (agregátnym) ukazovateľom typu hrubý domáci produkt, alebo hrubý národný produkt pri štruktúrnych zmenách je to zložitejšie. Dynamiku a intenzitu štruktúrnych zmien v ekonomike, príp. ich vplyv na jednotlivé faktory ekonomického rastu nemožno zmerať jediným ukazovateľom či jedinou paradigmou. Existujú rôzne prístupy a spôsoby ich merania a kvantifikácie. V stati sme sa zamerali na niektoré z nich. Ide o nasledovné ukazovatele: index špecializácie odvetví, index koncentrácie odvetví, ukazovateľ intenzity štruktúrnych zmien, Lilienov indikátor a ukazovatele vplyvu štruktúrnych zmien na rast produktivity práce. Týmito ukazovateľmi sme prepočítali údaje za slovenskú ekonomiku a ekonomiky krajín Vyšehradskej skupiny (V 4) a na základe ich analýzy sme dospeli ku konkrétnym záverom, ktoré v stati uvádzame.
Správne orgány ako základné vnútorné nástroje správy podniku
Strana 72, Číslo 1 - Ročník 56/2008
Po zapojení sa do Európskej únie by mala Slovenská republika odpovedať na globálne výzvy, ktoré vyvolávajú tlak na právny, regulačný a inštitucionálny rámec vytvárania pružných a konkurencieschopných podmienok pre podniky aj v oblasti Corporate Governance. Vytváranie štruktúry správnych orgánov ako základných vnútorných nástrojov Corporate Governance má pritom nezastupiteľnú úlohu. Cieľom tohto príspevku je analyzovať teoretické východiská formovania modelov správnych orgánov vo svete a pritom upozorniť na možnosti ďalšieho rozvoja mechanizmu vnútornej kontroly v podnikoch v podmienkach Slovenskej republiky. Autor v závere sumarizuje výsledky štúdie do odporúčaní legislatívne zakotviť kombináciu oboch modelov správneho orgánu v Slovenskej republike.
Psychológia v prácach nositeľov Nobelových cien za ekonómiu
Strana 85, Číslo 1 - Ročník 56/2008
Cieľom článku je poukázať na význam psychológie v ekonomickom výskume. Dosahujeme to predstavením laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu, ktorí v najväčšej miere zahrnuli poznatky psychológie do ekonómie. Ich vedecký prínos zaraďujeme do nasledujúcich troch oblastí: teória rozhodovania, správanie sa trhov s asymetrickými informáciami a teória hier.