Číslo 1 - Ročník 54/2006
Vedecký odkaz Pavla Hoffmanna
Strana 3, Číslo 1 - Ročník 54/2006
V prvej etape výskumných aktivít P. H. analyzoval vývoj zamestnanosti v procese industrializácie Slovenska. Podstatnú časť výskumnej kariéry venoval problémom optimalizácie priestorového usporiadania slovenskej resp. celej československej ekonomiky s využitím ekonomicko-matematického modelovania, štatisticko-empirickej a teoretickej analýzy. V závere profesionálneho pôsobenia vo výskume (1983 – 1989) bol vedúcim tímu a hlavným autorom Prognózy ekonomického vývoja Slovenska do roku 2010. Za kritérium optimálnych riešení, ktoré hľadal vo výskumných úlohách považoval nielen dynamiku ekonomiky, ale aj progres a humanizáciu celkového spoločenského pohybu. V nadväznosti na tieto kritériá je súčasťou výsledkov Hoffmannových štúdií kritický pohľad na centrálne direktívne plánovanie, spojený s požiadavkou rozvoja politickej a ekonomickej demokracie.
Proces globalizácie a disparity ekonomického rastu v regiónoch svetovej ekonomiky
Strana 18, Číslo 1 - Ročník 54/2006
Tento článok s použitým neoklasického modelu ekonomického rastu a prierezových dát svetovej ekonomiky ako celku a jej jednotlivých regiónov v obdobie 1960 - 2000 konštatuje že: po prvé, konvergencia je reálnym fenoménom v krajinách, ktoré patria do ekonomických zoskupení s konvergenčnými kritériami (napr. OECD a EU 15). Po druhé, nezaznamenala sa konvergencia v rámci rozvojových regiónov sveta ani v rámci svetovej ekonomiky ako celku. Po Triete, najväčšie disparity z hľadiska ekonomického rastu vo svetovej ekonomike boli zaznamenané v 80. tých a 90. tých rokoch. Jeden z dôvodov takejto disparity je nerovnomerné postavenie rozvojových regiónov v kontexte globalizácie svetovej ekonomiky.
Napokon, keď hodnotíme vývoj disparít v ekonomickej úrovni v ére zintenzívňovania globalizačných tendencií z pohľadu Slovenska, možno konštatovať, že Slovensko sa radí medzi tie krajiny, ktoré napriek značnej divergencii ekonomického rastu od rastu v EÚ 15 v počiatočných rokoch transformácie zaznamenali a zaznamenávajú v posledných rokoch trend k zbližovaniu ekonomickej úrovne. V porovnaní s ostatnými novými krajinami EÚ 25 má však jeden z najväčších potenciálov (rezerv) v konvergenčnom procese. Samozrejme, že vzhľadom na existujúcu značnú medzeru v životnej úrovni medzi EÚ 15 a SR, bude konvergencia vyžadovať dlhodobo udržateľné vyššie tempo rastu HDP Slovenskej republiky.
Mundellov-Flemingov model v režime pevného a voľného výmenného kurzu – pohľad na vývoj slovenskej koruny
Strana 36, Číslo 1 - Ročník 54/2006
Článok je zameraný na proces zhodnocovania slovenskej koruny, ktorý sa začal intenzívnejšie prejavovať v druhom polroku 2002. Využitie medzinárodných paritných relácií (parity kúpnej sily, úrokovej miery a Fischerovej relácie) pre analýzu vývoja meny sú nepostačujúce a preto je potrebné rozšíriť analýzu o monetárnu politiku prezentovanú bilanciou centrálnej banky a o vývoj jednotlivých účtov platobnej bilancie. Ako efektívny nástroj sa javí Mundell-Flemingov model formulovaný pomocou úplného diferenciálu, z ktorého sú vybrané iba modifikácie týkajúce sa relácií monetárnej politiky a výmenného kurzu. Súčasný proces zhodnocovania slovenskej koruny zodpovedá teoretickým záverom uvedeného modelu.
Vybrané nástroje environmentálnej politiky a ich ekonomická dimenzia
Strana 52, Číslo 1 - Ročník 54/2006
Problematika výberu nástrojov environmentálne politiky sa už dlhodobo radí medzi otvorené problémy riešenia ochrany životného prostredia. Je to z dôvodu, že finančno-ekonomická dimenzia, ale i environmentálna účinnosť z ich uplatnenia je značne odlišná. Priame nástroje environmentálnej politiky sú environmentálne účinnejšie a kontrolovanejšie. Ich negatívom v porovnaní s uplatnením nepriamych nástrojov je nižšia národohospodárska efektívnosť vynakladaných finančných zdrojov. Zvýšenú národohospodársku efektívnosť priamych nástrojov determinuje ich stimulatívna funkcia. Článok koncentruje pozornosť na teoretické východiská uplatnenia environmentálnych platieb – ich typológiu, funkčnosť a ohraničenosť pri zabezpečovaní ekonomickej efektívnosti a environmentálnej účinnosti.
Správanie finančného trhu vzhľadom na riziko
Strana 69, Číslo 1 - Ročník 54/2006
Aplikácia v predloženom príspevku simuluje agentov a investorov na finančnom trhu. Agenti na základe požiadaviek investorov a správania trhu menia svoje rozhodnutia, upravujú ponuky pre investorov a takýmto spôsobom ovplyvňujú samotný trh. Tak dokážeme vytvoriť fungujúci trh, ktorý sa po úvodnom zakmitaní stabilizuje, pričom zodpovedá rovnováhe podľa Nasha. Prevaha aktivity jednej alebo druhej skupiny spôsobuje výkyvy na trhu. Experimentovaním sme ukázali neistotu a neurčitosť správania finančného trhu. Pomocou tohto nástroja môžeme v princípe sledovať správanie investorov a agentov na trhu.
Pri vkladaní parametrov simulátora je dôležité správne voliť náhodné rozdelenia a ich parametre, dobu simulácie a počet subjektov, ktoré budú na trhu pôsobiť. Zdokonaľovaním a upravovaním vstupov sa môžeme pomocou tohto simulátora priblížiť k fungovaniu skutočného finančného trhu.
Investment Opportunities Efficient Frontiers Modelling
Strana 80, Číslo 1 - Ročník 54/2006
Článok prezentuje vybrané techniky modelovania množiny efektívnych portfólií v Exceli. Z technického hľadiska treba riešiť postupnosť úloh kvadratického programovania, ktoré sú známe ako Markowitzove úlohy výberu portfólia. Pre efektívnu realizáciu procesu ich riešenia boli použité špeciálne vytvorené VBA procedúry riadenia excelovského solveru. Prvá časť článku ilustruje aplikáciu procedúr pre modelovanie množín efektívnych portfolií vybraných krajín na základe ročných výnosov ich trhov v období rokov 1900 až 2000.V druhej časti je prezentovaná metodológia modelovanie efektívnej hranice v prostredí Excelu spolu s jej ilustráciou pre modelovanie množiny efektívnych portfolií vybraných segmentov kapitálového trhu.