Číslo 5 - Ročník 61/2013
Fiskální pravidla v zemích Visegrádské čtyřky
Strana 437, Číslo 5 - Ročník 61/2013
Současné cyklické výkyvy a nejistota na finančních trzích přispívají k růstu popularity fiskálních pravidel. Tento článek sumarizuje a analyzuje nadnárodní a národní fiskální pravidla implementovaná v zemích Visegrádské skupiny, tzv. čtyřky (V4). Konkrétně tento článek srovnává fiskální pravidla v těchto zemích na základě rešerše dostupné literatury a empirických údajů Evropské komise. V rámci zemí V4, dle indexu síly fiskálního pravidla vyvinutého Evropskou komisí, dosáhlo nejvyššího ohodnocení dluhové pravidlo zavedené v Polsku v roce 1997. Polsko rovněž obdrželo nejvyšší ohodnocení na základě agregovaného indexu fiskálních pravidel za rok 2009. Nejvýznamnější je v tomto ohledu aplikace brzdného mechanismu již při překročení 50% podílu veřejného dluhu k HDP. Empirická analýza odhalila, že účinnost fiskální pravidel se liší napříč vybranými skupinami zemí.
The Effect of the Formula Apportionment of the Common Consolidated Corporate Tax Base on Tax Revenue in the Slovak Republic
Strana 453, Číslo 5 - Ročník 61/2013
Tento článok skúma návrhu Európskej komisie na direktívu Rady o Spoločnom konsolidovanom daňovom základe pre podniky (COM(2011) 121/4). V článku skúmame dopady vplyv navrhovaného prerozdeľovacieho kľúča na rozdelenie konsolidovaného základu dane na príjmy štátneho rozpočtu. Analýzu sme vykonali na vzorke jedenástich nadnárodných korporácií pôsobiacich na Slovensku a v iných členských štátoch EÚ. Výsledky naznačujú, že je možné očakávať pokles príjmov z vybraných podnikových daní v prípade, ak by skúmané podniky vstúpili do navrhovaného systému spoločného konsolidovaného základu dane oproti súčasne platnému systému. Pravdepodobnosť, že Slovensko bude profitovať z nového systému z pohľadu daňových príjmov, sa na základe dostupných údajov javí ako malá. Hlavný dôvod môže byť pomerne nízka úroveň miezd, aktív a predaja v SR oproti ostatným, najmä starým členským štátom EÚ.
Interpreting the Czech Knowledge Management Experience
Strana 468, Číslo 5 - Ročník 61/2013
Znalostní management (ZM) je možné považovat za relativně rozvinutou a etablovanou manažerskou disciplínu. Prezentovaný příspěvek zkoumá hypotézy zaměřené na ZM a jeho vnímání manažery v českém prostředí. Hlavní výzkumnou otázkou je, jaká je povaha jejich přístupu ke ZM a zda se tento přístup liší u specifických podskupin manažerů. Získaná data jsou statisticky zpracována, přičemž využity jsou jak popisná statistika, tak Pearsonův Chí-kvadrát, Cramerovo V nebo další podpůrné testy. Výsledky analýzy ukazují, že mezi manažery převládá negativní přístup k ZM, přičemž neexistuje významný rozdíl mezi manažery různého věku nebo skutečností, zda byl v dané organizaci ZM zaveden či nikoliv. Je zřejmé, že posun v zodpovědnosti a demokratizace znalostí jsou v rozporu s ideologií a praxí současného manažerského prostředí v České republice.
Přístup SVAR k odhadu produkční mezery – aplikace pro slovenskou ekonomiku
Strana 482, Číslo 5 - Ročník 61/2013
Ačkoliv produkční mezera patří mezi důležité ukazatele centrálních bank, jedná se o nepozorovatelnou veličinu a nelze ji s jednoznačnou přesností měřit. Jednou z možných metod odhadů produkční mezery je přitom také relativně sofistikovaná metoda strukturálních VAR (SVAR) modelů. V tomto článku budeme produkční mezeru odhadovat bivariančním, trivariančním, čtyřvariančním a pětivariančním SVAR modelem. Budeme usilovat o potvrzení, že všechny čtyři modely vykážou stejný průběh cyklu a relativně vysoký koeficient korelace. Následně produkční mezery odhadované těmito SVAR modely porovnáme s produkční mezerou odhadovanou Hodrick-Prescottovým filtrem. Všech pět odhadů produkční mezery přitom vykáže stejný průběh cyklu.
Solving the Real-life Vehicle Routing Problem with Time Windows Using Self Organizing Migrating Algorithm
Strana 497, Číslo 5 - Ročník 61/2013
Príspevok prezentuje riešenie úlohy rozvozu s časovými oknami (VRPTW) samoorganizujúcim sa migračným algoritmom (SOMA). Záujem autorov o VRPTW vyplýva z praktického distribučného problému v jednom z regiónov Slovenska (dodanie tovaru bolo determinované prípustným časom obsluhy), kde sa predošlý rozvoz realizoval na základe výsledkov získaných prostredníctvom heuristického Clarkovho-Wrightovho algoritmu úspor s časovými oknami. Význam problému rozvozu s časovými oknami vyplýva nielen z jeho veľkej praktickej aplikovateľnosti, ale aj z jeho výpočtovej zložitosti, preto je použitie štandardných optimalizačných techník pomerne komplikované a v súčasnosti sa pozornosť zameriava na aplikáciu alternatívnych výpočtových techník, ktoré sú inšpirované evolučnými procesmi. Získané riešenie umožnilo zredukovať celkový čas doteraz realizovaného rozvozu o 16,2 %. Prezentovaný prístup by bolo možné použiť na riešenie rôznych ekonomických distribučných problémov s časovými obmedzeniami.
Vzťah práva a ekonomiky v období krízových situácií v národnom hospodárstve (legislatívne úvahy a podnety)
Strana 514, Číslo 5 - Ročník 61/2013
Cieľom tejto štúdie je prispieť k objasneniu vzťahu práva a ekonomiky z aspektu práva. Vychádzajúc z uvedeného a berúc do úvahy rekodifikáciu slovenského súkromného práva a uplynulý historický vývoj, autor tejto štúdie preskúmava možnosti zvýšenia efektivity súkromného práva. Vzťah práva a ekonomiky je podmienený historickým vývojom ľudskej spoločnosti. Záujmová sféra predchádzajúcej legislatívy zahŕňala širokú škálu spoločenských vzťahov. Tieto vzťahy získali novu kvalitu v podmienkach transformujúcej sa slovenskej ekonomiky. V súčasnom fungovaní voľného trhu vyvstáva otázka úlohy štátu v ekonomike, konkrétne zákonnosť a limity štátnej intervencie do ekonomických vzťahov.