2015: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Krehké oživenie globálnej ekonomiky v čase relatívne nízkych cien ropy a pretrvávajúcich geopolitických rizík
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD. a kol.
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v poradí desiata v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľského kolektívu, vypracované na báze poznania sledovaných problematík, vyplývajúceho z ich dlhodobého skúmania. Autorský kolektív v jednotlivých kapitolách použil tak prvotné, ako aj sekundárne dostupné a licencované informácie čerpané z medzinárodných inštitúcií (SB, MMF, WTO, FAO, ILO, UNCTAD, Eurostat atď.) a iných renomovaných vedeckých organizácií.
Turbulentný vývoj globálnej ekonomiky v posledných rokoch bol sprevádzaný viacerými neočakávanými javmi, ktoré ovplyvnili hospodársky cyklus jednotlivých ekonomík – tak rozvinutých, ako aj rozvíjajúcich sa a rozvojových. Tieto javy boli výsledkom predpovedateľných i nepredpovedateľných faktorov... (čítaj ďalej)
2014: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Oživenie globálnej ekonomiky: reálne trendy a rizikové faktory
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD. a kol.
Predkladaný súbor vedeckých statí komplexne a plasticky analyzuje súčasné trendy vo svetovej ekonomike tak z globálneho, ako aj z regionálneho hľadiska. Detailnejšej analýze boli podrobení hlavne regionálni hráči globálnej ekonomiky, medzi ktorých patrí EÚ 28, Čína, USA a iné regióny. Samozrejme v zborníku nechýbajú iné teoretické úvahy o globálnom ekonomickom poriadku a kvalitatívne analýzy medzinárodného finančného trhu. Autorský kolektív dlhoročného projektu „Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky“, ktorý tiež prispieva do tohto zborníka má v budúcom roku ambíciu predkladať vedeckú monografiu, ktorá bude detailnejšie a komplexnejšie analyzovať dianie vo svetovej ekonomike s triezvym pohľadom na budúci vývoj a pomenovaním výziev a rizík globálnej ekonomiky.
Proces oživenia globálnej ekonomiky pokračuje i keď s veľmi miernym progresom a je pregnantný s mnohými prekážkami, výzvami a rizikami. Posledná prognóza MMF z októbra 2014 hovorí o optimistickom výhľade globálnej ekonomiky, ktorá by mala dosiahnuť v tomto roku (2014) okolo 3,3 % ekonomický rast, čo je takmer rovnaký rast ako v predchádzajúcom roku... (čítaj ďalej)
2013: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Hľadanie možných ciest oživenia v čase pretrvávajúcej krízy dôvery
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD. a kol.
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v poradí ôsma v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľského kolektívu, vypracované na báze poznania sledovaných problematík, vyplývajúceho z ich dlhodobého skúmania.
Vývoj svetovej ekonomiky v posledných rokoch bol veľmi dramatický, pričom dosahy pretrvávajúcej medzinárodnej finančnej a hospodárskej krízy sú v niektorých ekonomikách až ničivé. Tento dôsledok nás preto núti pozerať na perspektívy svetovej ekonomiky s určitou pochybnosťou a s určitým rešpektom, keďže doteraz prijaté opatrenia nepriniesli želateľné výsledky, ba dokonca viedli k prehĺbeniu nedôvery v schopnosti tvorcov politiky nájsť vhodné postupy na riešenie medzinárodnej hospodárskej krízy....(čítaj ďalej)
2012: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Medzi stagnáciou a oživením
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD. a kol.
Predkladaná monografia, v poradí siedma v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, má za cieľ priblížiť a analyzovať ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a zosumarizovať závery riešiteľského kolektívu vypracované na báze poznania predkladaných problematík, vyplývajúceho z dlhodobého skúmania s využívaním tak prvotných, ako aj sekundárnych informácií čerpaných z medzinárodných inštitúcií (SB, MMF, WTO, FAO, ILO, UNCTAD atď.) a iných renomovaných vedeckých organizácií.
Obsah predkladanej monografie je určený nielen odbornej a podnikateľskej verejnosti, ale aj študentom ekonomického zamerania. Tohtoročná vedecká monografia je rozdelená na 12 kapitol v rámci piatich blokov, pričom jeden z blokov sa venuje ekonomickému dianiu v krajinách BRIC, vzhľadom na narastajúci význam týchto krajín vo svetovej ekonomike... (čítaj ďalej)
2011: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Spomalenie rastu a vysoká nezamestnanosť
doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD. a kol.
Cieľom predkladanej vedeckej monografie, ktorá je v poradí šiesta v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je prostredníctvom rôznych analýz priblížiť ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska.
Globálna hospodárska konjunktúra ukázala v minulom roku (2010), aj keď krehké, oživenie s pomerne vysokým rastom. Tento rast však mnohé inštitúcie a teoretici pôvodne spochybňovali, vzhľadom na obrovské finančné stimuly zo strany jednotlivých vlád. Pesimisti išli dokonca oveľa ďalej, keď spochybňovali opodstatnenosť týchto stimulov a považovali ho za neprimeraný štátny zásah do ekonomiky, najmä pri odkupovaní tzv. toxických aktív. Hospodársky vývoj v prvom kvartáli tohto roka (2011) v mnohých významných rozvinutých ekonomikách optimistické výhľady o ekonomickom raste potvrdil, ba dokonca prekročil minuloročné prognózy. Dnes môžeme povedať, že globálna ekonomika, i keď s určitými otrasmi, je z najhoršej krízy von, avšak stojí pred značne veľkými výzvami, ktoré môžu byť prekážkou pre ďalší ekonomický rast, ba dokonca pre udržanie oživenia... (čítaj ďalej)
2010: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Ozdravenie svetovej ekonomiky: realita alebo mýtus?
Prof. Dr. Ing. Menbere Workie Tiruneh, PhD. a kol.
Predkladaná monografia, ktorá je v poradí piata v sérií publikácií o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, vydávaných Ekonomickým ústavom SAV, má za cieľ analyzovať a konfrontovať rôzne názorové prúdy týkajúce sa aktuálnych problémov globálnej ekonomiky. V tomto duchu by monografia mala slúžiť tak tvorcom hospodárskej politiky, podnikateľským kruhom, ako aj výskumným a pedagogickým inštitúciám na Slovensku. Monografia sa opiera jednak o analýzy vykonané jednotlivými autormi, jednak o štúdie Medzinárodného menového fondu, Svetovej banky, OECD, Európskej komisie, OSN a ďalšie domáce a medzinárodné publikácie. Monografiu tvoria štyri systematicky usporiadané časti, ktoré sú rozčlenené na 11 kapitol.
Kontroverzia v názoroch na ozdravovanie svetovej ekonomiky po globálnej finančnej a hospodárskej kríze je v súčasnosti najviac rezonujúcou témou všetkých relevantných národných a medzinárodných inštitúcií. Tak ako svet mal dilemu pri identifikácii príčin vzniku globálnej krízy, dnes sa do popredia dostávajú otázky súvisiace s východiskami z krízy, s jej prekonávaním a opatreniami, prostredníctvom ktorých je možné zabrániť opakovaniu krízy s takými zreteľne negatívnymi dôsledkami na vývoj hospodárskeho rastu, zamestnanosti, medzinárodného obchodu a globálnych finančných trhov...(čítaj ďalej)
2009: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Globálna finančná a hospodárska kríza (príčiny - náklady - východiská)
Prof. Dr. Ing. Menbere Workie Tiruneh, PhD. a kol.
Cieľom predkladanej monografie, ktorá je v poradí štvrtou v sérii monografií Ekonomického ústavu SAV o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, je analyzovať príčiny, dopady a vý¬chodiská súčasnej finančnej a hospodárskej krízy tak z aspektu globálnej ekonomiky, ako aj jednotlivých regiónov či zoskupení. Súčasnú hospodársku a finančnú krízu je možné považovať za jednu z najvýznamnejších výziev na udržateľnosť globalizačného procesu. Napriek významným prínosom globalizácie svetovej ekonomiky - aj keď nie všetky krajiny majú rovnaké výhody - pokiaľ ide o liberalizáciu mobility globálneho kapitálu, tovarov a služieb, vzhľadom na interdependenciu globálnej ekonomiky dochádza aj k vzájomnémunegatívnemu vplyvu v časoch bankových, menových a hospodárskych kríz. V tomto kontexte, napriek tomu, že prebiehajúca kríza bola na začiatku vnímaná ako kríza, ktorá sa týka výlučne USA, postupne sa ukázalo, že ide o najzávažnejšiu celosvetovú hospodársku krí¬zu po druhej svetovej vojne, tak z pohľadu jej rozsahu, ako aj jej negatívnych dopadov na globálnu ekonomiku... (čítaj ďalej)
2008: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Turbulencie na finančných trhoch a dilemy hospodárskej politiky
Prof. Dr. Ing. Menbere Workie Tiruneh, PhD. a kol.
V poradí už tretia publikácia o vývoji a perspektívach svetovej ekonomiky, ktorú vydáva Ekonomický ústav SAV, prináša analýzy a kritické zhodnotenie stavu svetovej ekonomiky, ktorá je čím ďalej tým komplexnejšia. Publikácia je zameraná predovšetkým na zhodnotenie ekonomického vývoja svetovej ekonomiky za predošlé roky, ale poukazuje i na jej perspektívy v najbližších dvoch rokoch.
Predložená monografia je významná aj v tom, že prichádza v čase, keď svetová ekonomika zápasí s niekoľkonásobnými krízami a hospodárska politika, najmä vyspelých štátov, nemá jasné páky na riešenie týchto závažných problémov... (čítaj ďalej)
2007: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Prínos informačných technológií a hrozby klimatických zmien
Prof. Dr. Ing. Menbere Workie Tiruneh, PhD. a kol.
Monografia Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky. Prínosy informačných technológií a hrozby klimatických zmien prichádza ako ďalšia – v poradí druhá publikácia z dlhodobého projektu Ekonomického ústavu SAV v Bratislave. Má rovnaký cieľ ako prvá, a to analyzovať a kriticky zhodnotiť, s čím v roku 2006 svetová ekonomika zápasila, a podrobne analyzovať, aké prekážky bude musieť prekonať v roku 2007 aj v ďalších rokoch. Monografia je zameraná predovšetkým na detailné zmapovanie a zhodnotenie makroekonomického vývoja tak globálnej ekonomiky ako celku, ako aj jej jednotlivých regiónov, resp. zoskupení a má poukázať na nevyhnutnosť synchronizácie globálnej makroekonomickej politiky, ktorú vnucuje proces globalizácie a z toho vyplývajúce možné implikácie nielen tvorcom hospodárskej politiky, ale aj podnikateľskému sektoru v Slovenskej republike... (čítaj ďalej)
2006: Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Globálna konkurencieschopnosť a energetická a demografická kríza
Prof. Dr. Ing. Menbere Workie Tiruneh, PhD. a kol.
Cieľom štúdie je stručne oboznámiť odbornú a podnikateľskú verejnosť s problémami, príležitosťami, rizikami a neistotami, ktoré súvisia s fungovaním svetovej ekonomiky, a to nielen v kontexte globalizácie, ale predovšetkým v kontexte rozvoja informačných a komunikačných technológií, ktoré zásadným spôsobom zmenili chápanie fungovania svetovej ekonomiky v posledných rokoch.
Vývoj svetovej ekonomiky v posledných rokoch je možné charakterizovať ako mimoriadne priaznivý, a to aj napriek rapídnemu rastu cien ropy a iných primárnych komodít, prírodným katastrofám (najmä v Ázii a Spojených štátoch amerických) či hrozbám globálneho terorizmu...(čítaj ďalej)