- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Zborníky z vedeckých podujatí
Trh práce v Slovenskej republike po jej vstupe do Európskej menovej únie
Autor/EditorIng. Ján Košta, CSc.
Kolektív
Mgr. Miroslav Štefánik, PhD., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., PhDr. Borislav Petrík, doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., Mgr. Ing. Michal Páleník, PhD., doc. Ing. Karol Morvay, PhD., PhDr Vilma Juríčková, CSc., Ing. Veronika Hvozdíková, PhD., Ing. Gabriela Dováľová, PhD., Ing. Tatiana Bujňáková, PhD.
- Rok vydania: 2011
- Počet strán: 264
- ISBN 978-80-7144-188-5
- Súbor na stiahnutie (6,06 MB)
Konferenciu Trh práce v Slovenskej republike po jej vstupe do Európskej menovej únie pripravili spoločne Ekonomický ústav SAV a Katedra sociálneho rozvoja a práce Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Odbornej verejnosti priniesla nové poznatky z oblasti trhu práce, zamestnanosti a súvisiacej sociálnej sféry. Prezentovala výsledky riešiteľov príslušných projektov VEGA, ale aj názory ďalších odborníkov na riešenie hlavných problémov v uvedených oblastiach. Konferencia bola určitou sondou do predchádzajúceho zložitého obdobia. Svetová ekonomika, ekonomika EÚ i ekonomika Slovenska prešli od roku 2004, t. j. od najväčšieho rozšírenia EÚ vo svojej histórii, dynamickým vývojom, ktorý vyústil do finančnej a hospodárskej krízy od roku 2008. Dôsledky krízy sa s najväčšou intenzitou prejavili predovšetkým v raste zadlženosti viacerých európskych krajín s negatívnymi dôsledkami na stabilitu eura a zamestnanosť. Na začiatku finančnej a hospodárskej krízy prijatie eura na Slovensku hodnotili odborné i politické kruhy prevažne vysoko pozitívne, ale postupne zaznievajú aj negatívne hodnotenia vyplývajúce hlavne z nutnosti dotovania spoločného eurovalu. Dokonca sa spochybňuje aj samotná existencia eura ako jednotnej európskej meny. Argumentuje sa aj situáciou v nových členských štátoch, ktoré si ešte zachovávajú národné meny, a ktoré sa vlastnou menovou politikou lepšie dokázali prispôsobiť kríze (napr. Poľsko dokázalo znižovať mieru nezamestnanosti i mieru dlhodobej nezamestnanosti).
Rast konkurencie v globálnom meradle bude mať v najbližších rokoch ešte väčší vplyv na slovenskú ekonomiku a slovenský trh práce. O to zložitejšie bude plniť ciele stratégie Európa 2020 v slovenských podmienkach, napríklad v raste miery zamestnanosti a osobitne v znižovaní dlhodobej nezamestnanosti, ktorá je najvyššia spomedzi všetkých krajín EÚ. Ide o proces, ktorého vývoj je poznačený jednotlivými etapami krízy – od finančnej k dlhovej. V tejto súvislosti je podstatné, že dochádza k prehlbovaniu príjmových nerovností, ktoré majú svoje konzekvencie na trhu práce. Ďalšia etapa krízy s veľkou pravdepodobnosťou bude viesť k redukcii spotreby a následne i produkčných kapacít. Ako sa táto postupnosť a väzby prejavia na formovaní slovenského trhu práce, je veľmi otázne. Faktom však je, že slovenský produkčný potenciál reprezentujú predovšetkým zástupcovia transnacionálnych korporácií (vzhľadom na tvorbu HDP), ktorí budú problémy kapacít a zamestnanosti riešiť skôr inde ako vo svojich materských krajinách.
Organizátori konferencie sú presvedčení, že v tomto zborníku dostáva odborná verejnosť na Slovensku do rúk cenné hodnotenie náročného obdobia vývoja slovenského trhu práce i určité námety, ako riešiť jeho hlavné nahromadené problémy. Zároveň si organizátori konferencie uvedomujú, že zníženie miery nezamestnanosti a zníženie dlhodobej miery nezamestnanosti bude vyžadovať tak ďalší výskum, ako aj zmeny doterajších prístupov v hospodárskej politike i v čiastkových politikách trhu práce.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)