- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Trh práce na Slovensku: Analýzy a prognózy
Kolektív autorov
Kolektív
Prof. Dr. Ing. Menbere Workie Tiruneh, PhD., Mgr. Miroslav Štefánik, PhD., Ing. Marek Radvanský, PhD., Ing. Ivan Lichner, PhD., doc. Ing. Brian König, PhD., Ing. Peter Horvát, doc. Ing. Tomáš Domonkos, PhD., Ing. Tatiana Bujňáková, PhD.
- Rok vydania: 2014
- Počet strán: 228
- ISBN 978-80-7144-233-2
- Súbor na stiahnutie (9,56 MB)
Jeden z kľúčových cieľov hospodárskej politiky je spojený s riešením nerovnováh na trhu práce prostredníctvom alternatívnych nástrojov politiky trhu práce. Náklady nezamestnanosti obsahujú nielen finančnú stránku, ale aj spoločenskú a sociálnopolitickú dimenziu. Miera nezamestnanosti má rastúcu tendenciu v mnohých vyspelých krajinách a recesia, ktorá sa začala v roku 2008, iba výraznejším spôsobom zhoršila nerovnováhu na trhu práce. Publikácia ILO z roku 2014 s názvom Global Employment Trends, Risk of a Jobless Recovery (Trendy globálnej zamestnanosti, riziká oživenia ekonomiky bez vytvárania pracovných miest) naznačuje skutočnosť, že napriek ukončeniu globálnej recesie miera nezamestnanosti ostáva v mnohých krajinách na neudržateľnej úrovni. V kontexte Európskej únie sa predpokladá miera nezamestnanosti na úrovni 10,9 % v roku 2016 oproti 7,25 % pred začiatku krízy v roku 2007.
Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré zápasia najmä s vysokou mierou dlhodobej nezamestnanosti. Tento jav výrazne prispieva k nepriaznivému vývoju verejných financií, ale odzrkadľuje aj možné nedostatočné využitie výrobných kapacít v ekonomike. Vysoká miera nezamestnanosti však nie je spojená iba s nedostatkom dopytu po pracovnej sile, ale je aj výsledkom nesúladu medzi nimi (Workie Tiruneh a kol., 2013). Empirické štúdie zdôrazňujú práve význam nesúladu medzi ponukou pracovnej sily a dopytom po nej, ktorý pramení buď z nedostatku informácií, alebo z dôvodu nesúladu geografickej, kvalifikačnej či z nesúladu zručností.
Význam predvídania potrieb trhu práce je preto dôležitý najmä z aspektu zmapovania možných diskrepancií medzi ponukou pracovnej sily a dopytom po nej vzhľadom na špecifické formy povolaní a vzdelania bez ohľadu na príčiny týchto diskrepancií. Cieľom predkladanej monografie je preto predvídať potreby slovenského trhu práce do roku 2025, s úlohou poskytnúť obraz o povolaniach a kvalifikáciách. Zároveň monografia prináša širšie súvislosti potrieb trhu práce a poukazuje na možné riziká budúceho vývoja trhu práce na Slovensku.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)