- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc.
Kolektív
doc. Ing. Tomáš Želinský, PhD., prof. RNDr. Beáta Stehlíková, CSc., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., Mgr. Ing. Michal Páleník, PhD., Ing. Adrián Ondrovič, PhD., Ing. Dávid Martinák, Ing. Ján Košta, CSc.
- Rok vydania: 2016
- Počet strán: 233
- ISBN 978-80-7144-259-2
- Súbor na stiahnutie (3,68 MB)
Zámerom tejto publikácie je prispieť k rozšíreniu poznania v oblasti príjmovej polarizácie a nerovnosti na Slovensku. Skúmajú sa tie súvislosti, ktoré najviac reprezentujú reálne disproporcie na regionálnej úrovni a z pohľadu dlhodobého predstavujú ohrozenia v prehĺbení príjmovej polarizácie a náraste nerovnosti. Najvážnejšími endogénnymi determinantmi potenciálneho prehlbovania polarizácie v SR sú nezamestnanosť, predovšetkým nezamestnanosť dlhodobá, a starnutie populácie. Slovensko sa v ukazovateli dlhodobej nezamestnanosti pohybuje medzi krajinami EÚ na „špici pelotónu“, a diferenciácia miery dlhodobej nezamestnanosti vnútri krajiny je veľmi veľká. Keďže je starnutie v regiónoch tiež značne rozdielne, zaujíma nás problémový profil regiónov, ktorý môže napovedať o budúcom vývoji polarizovania. Prehlbovanie polarizácie je negatívny spoločenský jav, ktorý často vedie k nárastu sociálneho pnutia, k otvoreným konfliktom a nepokojom.
Skúmaním exogénnych a endogénnych vplyvov na príjmovú polarizáciu a nerovnosti sa postupne formuje názor, že dôležitú úlohu pri vzniku štrukturálnych problémov a vývoji dlhodobej nezamestnanosti na Slovensku zohráva výber „cesty“ transformácie po roku 1989, významne ovplyvnený zmenami vo svetovej ekonomike, ktorá prechádzala procesom globalizácie spojeným s nárastom moci nadnárodných spoločností, a neskôr krízové podmienky po roku 2008. Transformačný scenár vznikal v prostredí, ktorému dominoval neoliberalizmus, pretavený do tzv. Washingtonského konsenzu. Eufóriu, ktorú reprezentujú ukazovatele konvergencie Slovenska ku EÚ na makroekonomickej úrovni nezdieľa podstatná časť obyvateľov v regiónoch, kde nie je perspektíva vzniku nových pracovných miest, kde možno hovoriť o desocializácii a depopulácii, kde je vysoký počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi, chudobných zamestnaných a chudobných starobných dôchodcov. Znovuobjavenie kritického myslenia je nielen potrebné, ale aj nevyhnutné.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)