- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku III.
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc.
Kolektív
prof. RNDr. Beáta Stehlíková, CSc., prof. Ing. Peter Staněk, CSc., doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., Mgr. Ing. Michal Páleník, PhD.
- Rok vydania: 2018
- Počet strán: 158
- ISBN 978-80-7144-291-2
- Súbor na stiahnutie (4,11 MB)
Ambíciou v poradí tretej publikácie, ktorá analyzuje súvislosti príjmovej polarizácie na Slovensku, je prispieť k rozšíreniu poznania v dotknutej oblasti. V troch kapitolách ponúkame výsledky analýzy vzťahu minimálnej, priemernej mzdy a nezamestnanosti, zobrazenie priestorového profilu vývoja mzdovej a príjmovej polarizácie a sprevádzame komplikovanými súvislosťami polarizácie a systémových implikácií štvrtej priemyselnej revolúcie v slovenských podmienkach. Postupné odkrývanie relevantných súvislostí príjmovej polarizácie začalo v prvej publikácii formulovaním metodológie, analýzami mzdových a príjmových nerovností vo väzbe na starnutie populácie, charakterizovaním stavu chudobných pracujúcich a chudobných dôchodcov, identifikovaním rizík rastu príjmových nerovností, vyplývajúcich z nastavenia penzijného systému a poukázaním na vplyv vonkajších faktorov, ktoré polarizáciu v slovenskej spoločnosti ovplyvňujú. V druhej publikácii bola pozornosť orientovaná na zistenie rozdielov vo vzťahu medzi mzdovým vývojom a nezamestnanosťou z medzinárodného pohľadu, na proces starnutia v odvetvovej zamestnanosti SR, na problémy a možnosti riešenia financovania penzijného systému s ohľadom na príjmové nerovnosti, na nerovnosti v spotrebe domácností, ktoré sú jedným z indikátorov polarizácie príjmov a na externé súvislosti formovania trhu práce na Slovensku.
Na základe získaných poznatkov z predchádzajúceho skúmania sa v aktuálnej monografii snažíme o ráznejšie formulácie výsledkov analýz a prispieť k témam, ktoré sú často odbornou i laickou verejnosťou diskutované. Ponúkame pragmatický a kritický pohľad na dôležitosť skúmania príjmovej polarizácie na Slovensku a považujeme za zodpovedné v skúmaní pokračovať.
V prvej kapitole venujeme pozornosť „živej" otázke výšky minimálnej mzdy. Charakterizujeme ju nielen v rovine medzinárodného porovnania, ale ju tiež identifikujeme vo vzťahu k priemernej mzde, k mediánu miezd a k vývoju nezamestnanosti, tak na národnej, ako aj regionálnej i odvetvovej úrovni. Robustné, technicky spracované údaje zo Sociálnej poisťovne SR za roky 2005 až 2017 nám umožnili v skúmaní sa dostať až na úroveň okresov, čím sa získané výsledky maximálne približujú k skutočnosti.
Uvedené objemné údaje sa využívajú i pri interpretácii výsledkov skúmania mzdovej a príjmovej stratifikácie a polarizácie, ktorá je obsahom druhej kapitoly. Po prvýkrát sú za Slovensko vypočítané Fosterove-Wolfsonove indexy pre polarizáciu miezd a polarizáciu príjmov a priestorovo zobrazené za okresy pomocou signifikantných Moranových koefcientov. Najskôr sa však skúma stratifikácia miezd a príjmov na národnej úrovni a úrovni krajov, následne sa zisťuje vývoj a stav zamestnaných poberajúcich mzdu pod a mierne nad minimálnou mzdou v krajoch SR a predstavujeme tiež alokáciu chudobných pracujúcich a chudobných dôchodcov v okresoch SR. Pri skúmaní mzdovej a príjmovej polarizácie neopomíname globálne riziká a nastúpené trendy, najmä ekonomického, sociálneho, technologického a environmentálneho charakteru. Zamýšľame sa nad tým, či je slovenská spoločnosť, v minulosti s unifikovanými príjmami, v súčasnosti polarizovaná primerane, zobrazujeme a interpretujeme výsledky výskumu na národnej úrovni, úrovni krajov a okresov SR.
Významným príspevkom k vytvoreniu obrazu polarizácie miezd a príjmov na Slovensku je v tretej kapitole analyzovanie vzťahu polarizácie a systémových implikácií štvrtej priemyselnej revolúcie. Ide nielen o historický exkurz v rovine zmien hospodárskej štruktúry po roku 1989 s dôrazom na otázky konverzie a hľadania nových pilierov ekonomiky. Uvedené je pojednanie o automotive ako o „dirigentovi" ekonomiky vo väzbe na otázky nízkej ceny práce, o spolupráci slovenských subkontraktorov a zahraničných investorov a o význame duálneho vzdelávania. Dôraz sa tiež kladie na objasnenie podstaty chýb vzdelávacej sústavy vo väzbe na využívanie nových technológií, vzťahu informačných tokov, komunikáciu medzi podnikmi a zákazníkmi a na prezentáciu predpokladanej transformácie subkontraktingu. Za dôležité považujeme upozorniť na možné cesty vytvárania a rozširovania podnikateľského priestoru vo väzbe na technológie smart a na obmedzenia zvládnuť nasadenie nových technológií Industry 4.0 a technológií smart v podmienkach Slovenska.
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)