- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Monografie a vedecké editované knihy
Pohľady na štruktúrne problémy slovenskej ekonomiky II.
doc. Ing. Karol Morvay, PhD.
Kolektív
Ing. Ivana Šikulová, PhD., Ing. Ivan Okáli, DrSc., doc. Ing. Karol Morvay, PhD., doc. Ing. Martin Lábaj, PhD., Ing. Tomáš Jeck, PhD., Ing. Karol Frank, PhD., doc. Ing. Daniel Dujava, PhD., Ing. Mária Bednarovská
- Rok vydania: 2014
- Počet strán: 203
- ISBN 978-80-7144-237-0
- Súbor na stiahnutie (9,85 MB)
Táto publikácia vznikla ako súčasť riešenia projektu, ktorý sa zaoberá výskumom štruktúrnych zmien v ekonomike pri prechode ekonomiky zo strednej do vysokej úrovne vyspelosti. Voľne nadväzuje na zborník vý- skumných prác „Pohľady na štruktúrne problémy slovenskej ekonomiky“, ktorý pripravil takmer rovnaký kolektív autorov o rok skôr. Zvyšovanie stupňa vyspelosti ekonomik je nevyhnutne späté s určitými štruktúrnymi zmenami. Rast ekonomiky sa deje cez štruktúrne zmeny: pri raste sa vnútorná skladba premieňa. Rast výkonnosti ekonomiky takmer nikdy nie je rovnomerným zväčšením všetkých jej proporcií. Snažili sme sa zaoberať rôznymi stránkami procesu štruktúrnych zmien: tie majú rôzne prejavy, ale nie sú od seba izolované. Preto sa časť pozornosti venuje súvislostiam medzi rôzne chápanými štruktúrnymi zmenami. Štruktúrne zmeny nevnímame ako samoúčelný izolovaný proces. Snažíme sa vidieť súvislosti medzi štruktúrnymi zmenami a procesom dobiehania úrovne najvyspelejších ekonomík. Skúmali sme pritom súvislosti medzi reálnou, sociálnou a cenovou konvergenciou. Kapitoly tejto publikácie sa venujú napríklad takýmto otázkam: - Prečo existuje nesúlad medzi tempom reálnej konvergencie a príjmovou konvergenciou? Ako môžu zmeny v skladbe ekonomiky tento nesúlad ovplyvniť? - Aké sú vzťahy medzi reálnou, sociálnou a cenovou konvergenciou v prípade bývalých transformujúcich sa ekonomík? Ovplyvní to zmena v pozícii sektora služieb? - Čo je bariérou toho, aby sa posilnila inovačná aktivita malých a stredných podnikov a aby sa zlepšila ich pozícia v štruktúre ekonomiky? - Ako sa mení regionálna štruktúra a ako na ňu vplýva realizácia politiky súdržnosti? - Ako priame zahraničné investície ovplyvňujú štruktúru ekonomiky? A ako eurofondy? - Spája sa s vyššou ekonomickou výkonnosťou užšia špecializácia v štruktúre produkčných aktivít? Či skôr širšia diverzifikácia? - Ako sa dá vysvetliť, že v štruktúre príjmov majú mzdy slabú (a slabnúcu) pozíciu? Výskum v rámci projektu, ktorého výstupom je aj táto publikácia, má dospieť k identifikácii bariér progresívnych štruktúrnych zmien a k nachádzaniu možností oslabenia takýchto bariér. Táto publikácia dokumentuje len jeden z krokov v tomto procese. Ekonomický celok, ktorý chce navonok rásť, sa musí vo svojom vnútri meniť. Mení sa tak veľkosť jeho komponentov, ako aj vzťahy medzi nimi. A to je neobmedzené pole pre ekonomický výskum.
Monografia je súčasťou riešenia projektu APVV-0750-11 „Štruktúrne zmeny v slovenskej ekonomike - predpoklad prechodu do vyššieho štádia rozvoja“
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)