- Domov
- Základné informácie
- Aktuality
- Pracovníci
- Vedecké podujatia
- Projekty
- Publikácie
- Ekonomický časopis
- Kontakt
Publikácie vydané Ekonomickým ústavom - Zborníky z vedeckých podujatí
Determinanty polarizácie bohatstva v globalizovanom svete. Súčasnosť a budúcnosť
- Rok vydania: 2012
- Počet strán: 160
- ISBN 978-80-7144-200-4
- Súbor na stiahnutie (1,93 MB)
Hľadanie odpovedí na zásadné otázky vývoja súčasnej civilizácie, ktorú vedci nazývajú antropocén, tzv. človekom ovládanú epochu, sa v súčasnej dobe zintenzívňuje a nadobúda výraznejší charakter prierezovosti a komplexnosti zároveň.
Dôvodom nie je len nástup turbulencií spoločenských a ekonomických procesov, ale ešte stále nie v plnej miere zodpovedanie otázok vzájomného vzťahu človeka, systému Gaia a vesmírnych procesov.
Čitateľovi je predkladaný zborník statí, ktorého ambíciou je ukázať oblasti, v ktorých sú odkrývané dôležité otázky, súvisiace s ďalším možným vývojom globálnej spoločnosti. Dotknutá problematika determinantov polarizácie bohatstva v globalizujúcej sa spoločnosti je súčasťou skúmania paradigiem zmien budúceho vývoja v 21. storočí na pôde Ekonomického ústavu SAV, v spolupráci s ďalšími domácimi i zahraničnými akademickými inštitúciami.
Snaha o prierezovosť skúmanej problematiky determinantov polarizácie bohatstva v globalizovanom svete je zabezpečená zadefinovanou štruktúrou zborníka a participáciou statí, ktorých autori sú odborníkmi v rôznych vedných odboroch a disciplínach a majú i skúsenosti s aplikáciou výsledkov výskumu v praxi. Očakávania „odznenia" súčasnej krízy, ktorá nadobúda rôzne prívlastky v dôsledku formy a obsahu jej vplyvu na spoločnosť, mali vplyv na zoradenie príspevkov tak, aby bolo zreteľné, ktoré determinanty sú kľúčové pre polarizovanie bohatstva a spoločnosti a naviedli čitateľa k formulovaniu aj vlastných otázok, o čo vlastne v polarizujúcej sa spoločnosti ide. Nie náhodou sú k vplyvom finančných trhov na polarizáciu bohatstva, príjmovej polarizácii vo vyspelých ekonomikách a k zložitostiam pôsobenia regionálneho faktora priradené state, ktoré pojednávajú o otázkach etiky a morálky, ako aj problematika rozvoja informačných technológií a ich vplyvu na polarizáciu spoločnosti, na ovplyvňovanie jedinca a vybraných skupín obyvateľstva. Prierezovo fundovane prezentovaný príklad vplyvu globalizácie na malý štát sa síce dotýka Českej republiky, ale rovnako dobre môže byť nastaveným zrkadlom aj na ďalšie malé krajiny v európskom priestore. Súvislosti vývoja spoločnosti, primárne založenej na spotrebe, a polarizácie bohatstva, ako aj výsledky analýz, dokumentujúce dôsledky polarizovania spoločnosti na báze príjmových nerovností a charakteristikách bohatých v EÚ, umožňujú vhodné „zaostrenie" optiky na dotknutú problematiku. Strednodobý až dlhodobý charakter „videnia" vývoja starnúcej spoločnosti a detailnejšie „dokreslenie" východísk pre realizáciu tzv. striebornej ekonomiky v budúcom období predstavujú state, ktoré sú orientované do oblasti príjmovej diferenciácie podľa veku a možností formovania dopytu na strane seniorov v európskom priestore a na Slovensku.
Skúmať a pochopiť - je práve v súčasnosti viac, ako len hovoriť...
doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc.
editorka
Menu
- Všetky
- Monografie a vedecké editované knihy
- Zborníky z vedeckých podujatí
- Výskumné práce EÚ SAV online
- Expertízne štúdie EÚ SAV online
- Pracovné listy EÚ SAV online
- Komentár EÚ SAV online
- Ostatné online
Kontakt
Šancová č. 56
Bratislava 811 05
Tel.: +421-2-5249 8214
lenka.bartosova@savba.sk Slovenská akadémia vied Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R)