Na konferencii v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave pod úplným názvom Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky: Spomalenie rastu a vysoká nezamestnanosť sa ekonómovia stretli nad šiestym dielom série rovnomenných publikácií (pravda, vždy s iným podtitulom), ktorú vydáva Ekonomický ústav SAV v spolupráci s Ekonomickou univerzitou. Vedúcim autorského kolektívu prezentovanej publikácie je Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD. z Ekonomického ústavu SAV.
Ako v úvodnom vystúpení pripomenul moderátor konferencie prof. Peter Baláž z EU konštatovanie z predhovoru publikácie, súčasné obdobie sa dostalo pod tlakom ďalekosiahlych dôsledkov globálnej krízy do prelomovej fázy s priamymi dopadmi na ekonomiku, sociálnu sféru a priamo či nepriamo na všetky stránky života spoločnosti. Novým prvkom je skutočnosť, že zaužívané spôsoby na ukončenie krízového procesu sú neúčinné a bezmocné, čo do veľkej miery spochybňuje doterajšie ekonomické poučky a pred ekonomickú vedu stavia nové a naliehavejšie výzvy. Práve na túto tému rokovali odborníci zo slovenskej ekonomickej obce.
Moderátor na rokovaní privítal významné osobnosti – rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave prof. Rudolfa Siváka, riaditeľa Ekonomického ústavu SAV prof. Milana Šikulu a ďalších účastníkov. Konferencia pokračovala vystúpeniami pozvaných ekonomických vedcov na témy súvisiace s ústrednou myšlienkou konferencie. Publikáciu predstavil vedúci jej autorského kolektívu Saleh Mothana Obadi.
V poradí šiesta v sérii publikácií Ekonomického ústavu SAV o vývoji svetovej ekonomiky analyzuje ekonomické dianie vo svete z národného, regionálneho i globálneho hľadiska a sumarizuje závery riešiteľského kolektívu, vybudované na báze poznania predkladaných problematík a informácií čerpaných z medzinárodných inštitúcií a iných renomovaných vedeckých organizácií. Obsah monografie je určený nielen odbornej a podnikateľskej verejnosti, ale aj študentom ekonomického zamerania. Monografia je rozdelená na 10 kapitol v rámci štyroch blokov.
Prvý blok je venovaný globálnemu a regionálnemu vývoju, hospodárskemu rastu a iným makroekonomickým ukazovateľom ako je miera nezamestnanosť( detailné analyzovaná je makroekonomická situácia v EÚ, USA, Japonsku, Číne, Ruskej Federácii). V druhom bloku je analyzovaná problematika globálneho obchodu a vývoja cien primárnych komodít na svetových trhoch a ich vplyv na svetovú ekonomiku. Tretí blok je venovaný dôsledkom medzinárodnej finančnej a hospodárskej krízy a účinkom prijatých protikrízových opatrení. Ďalej sa monografia zaoberá aj niektorými ďalšími otázkami, ako napríklad problémom verejných rozpočtov, jednotným európskym harmonizovaným priestorom alebo suverénnymi fondami a ich globálnymi investičnými aktivitami. Štvrtý blok je venovaný teoretickým úvahám týkajúcim sa úlohe štátu v ekonomike.
Riešiteľský kolektív dospel k záveru, že napriek spomaleniu a nerovnomernému oživeniu hospodárskeho rastu medzi regiónmi, možno konštatovať, že oživenie svetovej ekonomiky je udržateľné. Motorom tohto celkového svetového hospodárskeho rastu sú naďalej rozvíjajúce sa a rozvojové ekonomiky. Avšak, riziká, ktoré sprevádzajú tohto oživenia, sú v rastúcom trende, najmä v rozvinutých krajinách.
VÝVOJ A PERSPEKTÍVY SVETOVEJ EKONOMIKY: SPOMALENIE RASTU A VYSOKÁ NEZAMESTNANOSŤ
Pozvánka v PDF formáte.