Konferenciu otvorili spoločne ako znak dlhoročnej úspešnej spolupráce rektor Univerzity, Dr.h.c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD. a riaditeľ Ekonomického ústavu, prof. Ing. Milan Šikula, DrSc.. Po úvodnom privítaní účastníkov konferencie predstavil vedúci autorského kolektívu, doc. Ing. Saleh Mothana Obadi, PhD., samotnú publikáciu a jej autorov.
V prvom príspevku zhrnul doc. Obadi vývoj svetovej ekonomiky z globálneho a regionálneho pohľadu. Dôsledky dlhovej krízy pôsobiace na Európsku úniu predstavila vo svojom príspevku Ing. Ivana Šikulová, PhD.. Stagnáciu vývoja v Spojených štátoch amerických a v Japonsku prezentoval Ing. Boris Hošoff, PhD. Po stručnom zhodnotení publikácie z pozície oponenta doplnil konferenciu príspevkom o vplyve globalizácie na komoditné trhy a jej vyústení do finančnej krízy prof. Ing. Peter Baláž, PhD. a o energetickej stratégii Ruska prof. Ing. Vladimír Gonda, PhD. S príspevkom o vplyve medzinárodných ratingových agentúr, ich pozícii a vplyve na zvyšovanie finančnej neistoty vo svetovej ekonomike vystúpil spoluautor, rektor Ekonomickej Univerzity v Bratislave, Dr.h.c. prof. Ing. Rudolf Sivák, PhD.. Svoj pohľad na výzvy a riziká na medzinárodnom finančnom trhu prezentoval aj prof. Ing. Peter Staněk, CSc. Záverom konferencie bolo vystúpenie riaditeľa Ekonomického ústavu SAV, prof. Ing. Milana Šikulu, DrSc. o pretrvávajúcej globálnej kríze a nárokoch na prehodnocovanie ekonomickej teórie.
Konferenciu obohatili postrehy prof. Ing. Igora Kosíra, PhD., ktorý prítomných programom sprevádzal. Záujem o prehľadný výklad nedávneho vývoja a blízkeho výhľadu do budúceho vývoja svetovej ekonomiky potvrdila početná účasť širokej odbornej verejnosti. Do diskusie sa zapojili viacerí z prítomných. Okrem zástupcov pedagogického zboru EUBA, tvorili publikum kolegovia zo Slovenskej poľnohospodárskej Univerzity v Nitre, Technickej Univerzity v Trnave, Technickej Univerzity v Košiciach, ako aj bratislavskej Vysokej školy manažmentu , Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy a Univerzity Komenského, ale aj zo Slezskej Univerzity v Opavě či z Evropského polytechnického institutu z Čiech. O výsledky výskumu sa zaujímali aj zástupcovia z Ministerstva hospodárstva SR, EXIMBANKy, NBS, Inštitútu pre výskum práce a rodiny, či Republikovej únie zamestnávateľov a Konfederácie odborových zväzov, resp. z Únie novinárov Slovenska.
text: Tatiana Bujňáková, Ekonomický ústav SAV
program_vyvoj_a_perspektivy_2012.pdf (109,15 kB) |