Medzinárodná konferencia v Kongresovom centre Vedy, vydavateľstva SAV, pod názvom "Budúce podoby ekonomických systémov" sa sústredila na problémy ekonomických systémov jednotlivých krajín a globálny ekonomický systém ako celok, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v stave rastúcej nerovnováhy. Globálna ekonomická a civilizačná kríza je spojená so zmenou parametrov ekonomického prostredia na lokálnej i globálnej úrovni. Budúce podoby ekonomických systémov sa budú vytvárať v rýchlo sa meniacom prostredí, ktoré bude vyžadovať rýchlu a pružnú adaptáciu na zmenu parametrov na globálnej i lokálnej úrovni.
Na konferencii sa zúčastnili predseda Slovenskej asociácie Rímsky klub (SARK) prof. Beloslav Riečan z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, tajomník SARK doc. Karol Nemoga z Matematického ústavu SAV, doc. Iveta Pauhofová z Ekonomického ústavu SAV, riaditeľ Európskeho podporného centra pre Rímsky klub vo Viedni Thomas Schauer, ďalej prof. Peter Staněk a Ivan Klinec z Ekenomického ústavu, Michal Grell z Ekonomickej univerzity a prof. Štefan Volner z Vysokej školy ekonómie, manažmentu a verejnej správy v Bratislave.
Prof. Beloslav Riečan podrobne hovoril o histórii Rímskeho klubu, jeho začiatkoch na Slovensku, ale aj o súčasných aktivitách jeho členov. O. i. povedal, že Rímsky klub v Československu vznikol po roku 1989. V začiatkoch sa klub venoval kultúre, postupne začal združovať českú a slovenskú inteligenciu. Zdôraznil, že vzdelanosť vo vývoji spoločnosti zohráva dôležitú úlohu, čo dokladuje vznik a rozvoj slovenského vysokého školstva.
Európske podporné centrum vo Viedni a jeho dlhoročnú aktivitu a tradície predstavil riaditeľ centra Thomas Schauer. Zdôraznil význam tejto mnohočlennej organizácie jej podiel na rozvoji jednotlivých členských krajín.
V odborných prednáškach účastníci konferencie hovorili najmä o budúcich podobách ekonomických systémov (Ivan Klinec, Ekonomický ústav SAV), príjmovej stratifikácii a problémoch globálnej spotreby (doc. Iveta Pauhofová, Ekonomický ústav SAV), Nové indikátory merania ekonomiky (Michal Grell, Ekonomická univerzita, Bratislava).
Program obohatil aj príspevok prof. Petra Staněka z Ekonomického ústavu SAV. O metodologických východiskách budúcich ekonomických systémov, prednášal prof. Štefan Volner z Vysokej školy ekonómie, manažmentu a verejnej správy v Bratislave. O nových podobách globálneho finančného systému hovoril Peter Cmorej z Ekonomického ústavu SAV a o udržateľnom rozvoji a manažmentu životného prostredia informoval Miroslav Rusko zo Slovenskej technickej univerzity v Trnave.
Z medzimnárodnej konferencie vyplynulo, že budúce modely ekonomických systémov budú musieť zohľadňovať obmedzenosť surovinových a energetických zdrojov spolu obmedzenosťou priestoru pre neobmedzenú expanziu jednotlivých ekonomík i globálnej ekonomiky ako celku. Klimatické zmeny, demografický rast, moderné technológie budú ovplyvňovať budúcu podobu ekonomických systémov rovnako ako hodnotové orientácie alebo vzorce výroby a spotreby. Človek si bude viac aktívne vytvárať svoju budúcnosť pri zohľadňovaní dlhodobých dopadov svojich dnešných aktivít.
Autor: F. Tisovič