Konferenciu, ktorá sa konala dňa 19. júna 2012, zorganizoval Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied. Konferencia sa konala pri príležitosti vydania publikácie „Možnosti modelovania zmien ekonomiky Slovenskej republiky so zreteľom na fungovanie v Európskej menovej únii“.
Tézy konferencie boli zamerané na aktuálne problémy krajín eurozóny prijímajúcich pomoc, ktoré priamo ovplyvňujú naše fungovanie v Európskej menovej únii, vplyv krízy na náš hospodársky rast, možnosti a obmedzenia našej fiškálnej politiky a ekonomické efekty adaptačných opatrení na klimatické zmeny. Konferencie sa zúčastnilo vyše 50 odborníkov z rôznych inštitúcií ako napríklad z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, Národnej banky Slovenska, Právnickej fakulty Univerzity Komenského, Ministerstva financií SR, Ministerstva životného prostredia SR, Štatistického úradu SR, Slovenského hydrometeorologického ústavu, Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity a iných súkromných inštitúcií.
Konferenciu otvoril úvodnými slovami RNDr. Viliam Páleník, PhD. h. doc., vedúci autorského kolektívu. Docent Páleník zároveň celú konferenciu moderoval a po jeho úvodných slovách na privítanie odovzdal slovo podpredsedníčke SAV pre ekonomiku PhDr. Viere Rosovej, CSc., ktorá, rovnako privítala zúčastnených hostí.
Na konferencii odznelo 6 referátov, ktoré boli rozdelené tematicky do troch samostatných blokov. V prvom bloku vystúpil RNDr. Viliam Páleník, PhD. h. doc. spolu s Mgr. Darinou Graczovou vo svojom vystúpení oboznámili prítomných s prvou kapitolou prezentovanej publikácie. V tejto kapitole sa autori venovali makroekonomicko-matematickej analýze krajín eurozóny primajúcich pomoc pomocou makroekonomického modelu IS-LM-BP. Diskutované boli nerovnováhy ich základných makroekonomických ukazovateľov a príčiny vzniku ich problémov.
V tomto bloku vystúpil so svojím referátom na tému Hospodársky vývoj Slovenska v pokrízovom období a výhľad na rok 2012 aj Ing. Marek Radvanský. Vo svojom príspevku autor zdôraznil, že hospodárska situácia v Európe je napätá a čaká sa na reálne kroky krajín EÚ, a aktuálna situácia sa dá pomenovať ako „veľmi krehká nerovnováha“.
Pred otvorením diskusie po prvom bloku konferencie požiadal docent Páleník o prednesenie koreferátu Doc. RNDr. Jána Boďu, CSc., ktorý tlmočil slová jedného z recenzentov a to prof. RNDr. Pavla Brunovského, Dr.Sc.. Po prednesení koreferátu bola otvorená diskusia k problematike diskutovanej v prvom bloku konferencie. Do diskusie sa svojimi poznámkami zapojili Ing. František Hajnovič, CSc., Doc. Ing. Jana Kotlebová, PhD., Ing. Mária Vojtková, a iní.
Druhý blok konferencie otvoril svojím referátom „Možnosti analýz pomocou CGE modelu“ Ing. Ivan Lichner. Vo svojom príspevku stručne popísal štruktúru modelu a analyzoval dopady svetovej hospodárskej krízy na ekonomiku SR pri viacerých modelových scenároch. Ďalším predneseným referátom bol referát Ing. Lucie Fašungovej, PhD. a RNDr. Viliama Páleníka, PhD., h. doc. s názvom „CGE model a alternatívne mzdové a fiškálne scenáre“. Model zachytáva vo svojej dezagregovanej štruktúre odvetvia ekonomických činností. Preto je vhodný pre prognózovanie makroekonomických veličín s ohľadom na odvetvovú štruktúru. Posledný referát druhého bloku predniesol Mgr. Tomáš Miklošovič. Rozobral problematiku odhadu elasticity substitúcie CES produkčnej funkcie. Prezentoval prístup, ktorý umožňoval odhad elasticity substitúcie CES produkčnej funkcie s konštantnými výnosmi z rozsahu v prípade slovenského hospodárstva s využitím metódy najmenších štvorcov. Docent Páleník po prednesení posledného referátu tohto bloku poprosil o zhodnotenie prezentovaných kapitol recenzentku Ing. Veroniku Miťkovú, PhD., ktorá vo svojom koreferáte vyzdvihla publikáciu z pohľadu jej prínosu ako doplnkového učebného materiálu pre žiakov venujúcich sa danej problematike na vysokých školách. Rovnako aj tento blok bol uzatvorený diskusiou k prezentovaným referátom.
Tretí blok bol venovaný modelovaniu dopadov klimatických zmien na Slovenskú ekonomiku. Túto problematiku preniesol Ing. Tomáš Domonkos, PhD. V referáte stručne charakterizoval možné dopady klimatických zmien na slovenskú ekonomiku a akým spôsobom klimatické zmeny ovplyvnia hospodársky vývoj na Slovensku. Pre splnenie svojho cieľa modifikoval „celosvetový“ model AD-DICE tak, aby dokázal odzrkadľovať možné dopady týchto klimatických zmien. Rovnako ako v predchádzajúcich blokoch dostal slovo aj recenzent danej kapitoly, ktorým bol Ing. Ján Haluška, PhD., ktorý ocenil prístup autorov a zároveň zdôraznil potrebu nutnosti venovať sa danej problematike z dlhodobého hľadiska. Po prednesení koreferátu recenzenta sa otvorila diskusia, do ktorej sa zapojil okrem iných aj generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu RNDr. Pavol Nejedlík, CSc., ktorý si veľmi cení snahu o ekonomický pohľad a ekonomické zhodnotenie dopadov klimatických zmien.
Na záver konferencie RNDr. Viliam Pálenik, PhD. h. doc. požiadal Ing. Jána Halušku, PhD. o slávnostné pokrstenie publikácie „Možnosti modelovanie zmien ekonomiky Slovenskej republiky so zreteľom na fungovanie v Európskej menovej únii“, ktorej prezentácii bola venovaná daná konferencia.
foto: Juraj Broš (zdroj: www.sav.sk)
text: RNDr. Viliam Páleník PhD. h. doc.
Základné informácie:
Možnosti modelovania zmien ekonomiky SR so zreteľom na fungovanie v Európskej menovej únii
Autor publikácie: RNDr. Viliam Pálenik PhD., h.doc. a kolektív
predsedajúci: Univ. Prof. Dipl. Ing. Dr. Mikuláš Luptáčik, emeritný profesor na Wirtschaftsuniversität Wien
konferencia sa uskutočnila dňa 19. júna 2012 v Malom kongresovom centre VEDA v Bratislave na Štefánikovej ulici č.3
Na programe konferencie boli tri tematické panely:
- Analýza krajín Grécka, Írska a Portugalska a hospodársky vývoj Slovenska
- Možnosti a obmedzenia CGE modelov
- Modelovane dopadov klimatickej zmeny na slovenskú ekonomiku
Program konferencie nájdete v priloženom súbore v PDF formáte.