V dňoch 17.-19.novembra 2019 sa v Kongresovom centre Smolenice SAV uskutočnil medzinárodný workshop k projektu APVV-15-0666 „Únik kapitálu a jeho dôsledky pre slovenskú ekonomiku“, organizovaný Oddelením makrofinančných analýz Ekonomického ústavu SAV. Hlavným cieľom riešeného projektu bolo odhadnúť objem úniku kapitálu z krajín Európskej únie s dôrazom na Slovensko, ako aj hlbšie analyzovať determinanty tohto úniku a jeho možné dopady na jednotlivé ekonomiky. V tomto smere bolo zámerom workshopu konfrontovať dosiahnuté výsledky v rámci riešeného projektu so širšou vedeckou a odbornou verejnosťou doma aj v zahraničí, ako aj vytvoriť platformu pre prezentáciu najnovších poznatkov výskumu v oblastiach súvisiacich s danou problematikou.
Na úvod privítal účastníkov medzinárodného worskhopu a členov riešiteľského kolektívu projektu APVV riaditeľ Ekonomického ústav SAV, prof. Ing. Juraj Sipko, PhD. MBA. Vo svojom príhovore zdôraznil aktuálnosť a dôležitosť témy workshopu, ako aj celého APVV projektu. Po ňom vystúpil vedci projektu prof. Dr. Menbere Workie Tiruneh, PhD., ktorý poďakoval pozvaným hosťom a ďalším účastníkom workshopu za účasť a predstavil kľúčové výsledky projektu.
Prvá plenárna sekcia workshopu, ktorej predsedal riaditeľ Ekonomického ústavu SAV prof. Ing. Juraj Sipko, PhD., MBA., bola venovaná bankovému sektoru a podmienkam v tomto sektore, ako aj vplyvu tzv. tieňového bankovníctva. V rámci uvedenej sekcie vystúpili prof. Jarko Fidrmuc, PhD. (Zeppelin University v Nemecku), doc. Peter Haiss, PhD. (Wirtschaftsuniversität Viedeň a Bank of Austria) a Ing. Martin Hodula, PhD. (Česká národná banka). Diskusie sa zúčastnili aj zamestnanci Národnej banky Slovenska z Odboru dohľadu na makroúrovni (Ing. Štefan Rychtárik, PhD. a Ing. Karol Zeleňák, PhD.).
Nasledujúca plenárna sekcia bola pod gesciou prof. Biswajit Banerjeeho, PhD. (Národná banka Slovenska) a jej ústrednou témou boli nelegitímne toky kapitálu a falošná fakturácia v zahraničnom obchode. V rámci sekcie bol prezentovaný príspevok Mgr. Jána Mareša (Inštitút ekonomických štúdií Karlovej univerzity v Prahe) a príspevky členov riešiteľského kolektívu projektu APVV, Ing. Márie Širaňovej, MA., PhD. a doc. Ing. Daniela Dujavu, PhD. (Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR). V rámci diskusie sa problematike vyjadril aj riaditeľ Oddelenia platobnej bilancie Národnej banky Slovenska, Ing. Ivan Vodička.
Posledná plenárna sekcia workshopu bola venovaná implikáciám súčasného stavu finančného systému a kapitálových tokov pre centrálnu banku, ale aj súkromný sektor a jej predsedajúcim bol prof. Mikuláš Luptáčik, PhD. (Wirtschaftsuniversität Viedeň). V rámci tejto sekcie vystúpili Mgr. Martin Šuster, PhD. (riaditeľ Oddelenia výskumu Národnej banky Slovenska) a prof. Roman Horváth, PhD. (Inštitút ekonomických štúdií Karlovej univerzity v Prahe). Vedúci riešiteľského kolektívu projektu APVV prof. Menbere Workie Tiruneh, PhD. v rámci sekcie prezentoval detailnú analýzu kanálov prenosu a dopadov úniku kapitálu na ekonomiku. Účastníci workshopu sa pozitívne vyjadrili k výstupom projektu, ako aj následnej diskusii týkajúcej sa možnosti zmierňovania výskytu kapitálových únikov.
Druhý deň medzinárodného workshopu bol venovaný rozboru výsledkov projektu a diskusie ohľadom stavu publikačných výstupov v medzinárodných časopisoch a plánovanej diseminácie výsledkov projektu širšej odbornej a vedeckej komunite.