Ekonomický ústav SAV v spolupráci s podporou združení Neformálne ekonomické fórum - Hospodársky klub a Medzinárodný klub SR zorganizovali medzinárodnú vedeckú konferenciu pri príležitosti 60. výročia podpísania rímskych zmlúv.
Na konferenciu boli pozvaní významní hostia: Luca JAVIER, prezident Skupiny III. Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru; Ján FIGEĽ, osobitný vyslanec EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery vo svete; Vladimír ŠUCHA, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra - JRC, Európskej komisie; Ivan ŠRAMKO, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Pozornosť bola venovaná predovšetkým týmto otázkam: historický vývoj, súčasnosť a budúcnosť na starom kontinente. Prezident Luca Javier upozornil na miesto občianskej spoločnosti v súčasnom veľmi zložitom a komplikovanom vývoji vo svete, zvlášť v štátoch Európskej únie. Poukázal tiež na posledný politický vývoj v Európe, predovšetkým predvolebný vývoj vo Francúzsku, analyzoval otázky súvisiace so začatým procesom Brexit a zdôraznil politickú nestabilitu, geopolitické napätia a ekonomický nestabilný vývoj.
Na konferencii boli prezentované vývojové trendy ekonomického vývoja v štátoch Európskej únie a v štátoch eurozóny. Účastníci konferencie vo svojich vystúpeniach poukázali na celý rad problémov, s ktorými zápasia niektoré vybrané štáty Európskej únie a eurozóny. Svetová finančná kríza, hlboká recesia a prehĺbenie dlhovej krízy vo vybraných štátoch eurozóny majú ďalekosiahle dôsledky pre hospodársky rast. Okrem toho v členských štátoch Európskej únie možno sledovať proces divergencie, rast nerovnosti príjmov a relatívne vysokú mieru nezamestnanosti, hlavne mladej generácie, makroekonomické vonkajšie a vnútorné nerovnováhy, relatívne nízku mieru investícií, nízku produktivitu práce a relatívnu nestabilitu vo finančnom sektore. Členské štáty eurozóny, ktoré prijali jednotnú menu, stratili možnosť využitia autonómnej menovej politiky, preto bude potrebné, aby boli prijaté opatrenia na stabilizáciu vo fiškálnej oblasti orientovanej na zabezpečenie plnenia a hlavne dodržiavania kritérií a pravidiel uvedených v Pakte stability a rastu. V tejto súvislosti boli prezentované námety pre prijatie zodpovedného mixu makroekonomických politík, ale hlavne pre potrebu realizácie potrebných štrukturálnych reforiem.
V diskusii sa účastníci konferencie zaujímali o postoj Európskej komisie k daňovým rajom, ďalej
o otázky súvisiace s kultúrnym dedičstvom, postavenie Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a o očakávaný vývoj v oblasti vlastných zdrojov v rámci Európskej únie.
Na konferencii sa zúčastnilo 9 veľvyslancov, vrátane 26 zástupcov diplomatického zboru akreditovaného na Slovensku.
Vzhľadom na vzájomnú prepojenosť, zložitosť a nepredvídanosť budúceho vývoja tak svetovej ekonomiky, ako aj ekonomík členských štátov Európskej únie, Ekonomický ústav SAV má ambíciu ďalej pokračovať v organizovaní medzinárodných vedeckých konferencii a vedeckých seminárov.
Príspevok - p. Ján FIGEĽ nájdete TU:
Luca JAHIER - Budúcnosť Európy z pohľadu občianskej spoločnosti
Juraj SIPKO - Európska ekonomika: Kľúčové výzvy
Ivan ŠRAMKO - Fiškálna politika v EÚ a jej budúcnosť
Pozvánku v PDF formáte na stiahnutie nájdete TU: