Za účasti Ekonomického ústavu SAV rokovali ekonómovia o stave a perspektívach slovenskej a českej ekonomiky.
Organizátormi konferencie, ktorá sa konala v utorok 14. marca v bratislavskom hoteli Bôrik pod názvom "Konkurencieschopnosť slovenskej a českej ekonomiky – stav a perspektívy", boli Úrad vlády SR, Ekonomický ústav SAV v Bratislave, Centrum ekonomických studií Vysokej školy ekonomie a managementu v Prahe a Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave. Záštitu nad ňou prevzal podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky. Obsahovú prípravu a organizáciu konferencie zabezpečoval EÚ SAV spolu s Úradom vlády SR.
Za Slovenskú akadémiu vied sa na konferencii zúčastnil prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV prof. Milan Šikula a ďalší vedeckí pracovníci z tohto ústavu.
Podpredseda slovenskej vlády Pál Csáky v otváracom prejave vyzdvihol skutočnosť, že napriek istým rozdielom medzi oboma ekonomikami, pôsobia na jednotnom trhu, v spoločnom hospodárskom priestore Európskej únie. Z hľadiska zvyšovania konkurencieschopnosti EÚ v procese globalizácie preto pre obe považujeme za kľúčové ich prepojenie s ostatnými ekonomikami členských krajín EÚ, krajín OECD a s ďalšími krajinami. Zároveň Pál Csáky vyzdvihol význam Lisabonskej stratégie EÚ, v ktorej ide o dosiahnutie ambiciózneho cieľa - stať sa do roku 2010 najdynamickejšou a najviac schopnou konkurencie, poznatkovo orientovanou ekonomikou sveta.
Na konferencii vystúpilo viacero slovenských aj českých odborníkov. Riaditeľ Ekonomického ústavu SAV prof. Milan Šikula vo vystúpení pod názvom "Ekonomika ČR a SR vo svetle multikriteriálneho hodnotenia konkurencieschopnosti" sústredil analytickú pozornosť na formovanie kvalitatívne nových podmienok.
Príspevok predniesol aj Ing. Karol Morvay, PhD. z Ekonomického ústavu SAV na tému "Vzťah segmentov hospodárskej politiky k rozvoju konkurencieschopnosti v SR". Vo svojom vystúpení poukázal na potrebu odstraňovania protirečení v širšom rámci hospodárskej aj sociálnej politiky, ktoré v indexoch konkurencieschopnosti SR vyvolávajú nižšie hodnotenie.
Prof. Milan Šikula vidí hlavný význam konferencie v skutočnosti, že umožnila porovnať dve ekonomiky, ktoré ešte pred 15 rokmi tvorili jeden celok, ale od roku 1993 sa začali vyvíjať samostatne – v mnohom podobne, ale v mnohom aj odlišne. Vstupom oboch krajín do EÚ došlo k akémusi zjednoteniu na vyššej úrovni. "Konferencia ukázala, že sme mali veľa spoločných problémov, ktoré musíme riešiť a navzájom sa môžeme pri nich poučiť," povedal po konferenci prof. Šikula. "Ale poukázala aj na významné rozdiely vo vývoji oboch ekonomík. Z pohľadu Slovenska išlo predovšetkým o to, že štruktúra jeho ekonomiky už historicky bola nepriaznivejšia, lebo bola orientovaná na RVHP a na ťažký, energeticky náročný priemysel. A druhá vec - aj po rozdelení republiky východiskové podmienky boli podstatne nepriaznivejšie, pretože podiel spracovateľského priemyslu je v SR oveľa nižší. Doteraz sa tento podiel výrazne nezvýšil, čo z hľadiska exportu a importu v mnohých smeroch znevýhodňuje slovenskú ekonomiku. Na druhej strane sme porovnávali aj otázky reforiem, pričom sme vychádzali z rôznych medzinárodných typov hodnotenia – z tzv. multikriteriálnych hodnotení konkurencieschopnosti. Ústredným motívom vystúpení bola Lisabonská stratégia EÚ a jej reálne napĺňanie v oboch krajinách v kontexte EÚ aj v celosvetovom kontexte, predovšetkým vo vzťahu k USA, pretože EÚ výrazne zaostáva za Spojenými štátmi. Priebeh konferencie ukázal, že takéto vzájomné stretnutia sú veľmi užitočné pre obe strany a dohodli sme sa, že budeme v nich pokračovať," zdôraznil na záver prof. Milan Šikula.
(Zdroj: www.sav.sk)