Eurofórum, ktoré sa konalo 16. mája 2011 sa venovalo téme Makroekonomické nerovnováhy a rozpočtový dohľad v Európskej únii. Obsahom hlavného príspevku boli pripravované legislatívne návrhy týkajúce sa reakcie európskej hospodárskej politiky na problémy, ktoré odkryla hospodárska kríza.
Európska komisia navrhuje monitorovať prípravy a súlad hospodárskych politík a rozpočtov verejných financií členov EÚ, najmä členov eurozóny, misiami z Bruselu v polročných intervaloch. Od miery plnenia kritérií hodnotiacej „tabuľky" v stanovených limitoch by záviseli návrhy EK na zvýšenie udržateľnosti situácie, prípadne varovania a následne sankčné mechanizmy. Otázka dĺžky doby jednotlivých etáp sankcií, miery obmedzení hlasovania dotknutých krajín ako aj subjektu, ktorému sankcie pripadnú, ostávajú nezodpovedané. Z tohto hľadiska pôsobí príprava a prijatie opatrení voči súkromnému sektoru, resp. bankám, jasnejšia než voči štátom.
V rámci diskusie bolo vyjadrené znepokojenie nad znemožnením pôsobenia sankčného mechanizmu trhu, nad prehliadaním zachovania rovnováhy medzi makro a mikroekonomickou situáciou v krajinách, nad nedostatočne „motivačnom" rozsahu sankcií. Zároveň Doc. Páleník uviedol, že „od vytvorenia eurovalu dochádza k vzďaľovaniu sa od fiškálnej slobody a približovaniu sa k fiškálnej solidarite." Solidarite, ktorá nerozlišuje, či makreokonomické nerovnováhy sú výsledkom vysokých explicitných dlhov spôsobených odsúvaním riešenia štrukturálnych problémov, alebo implicitných dlhov vzniknutých v dôsledku dočasného zvýšenia nákladov pri zavádzaní reforiem.