Konferencia svojím zameraním, predovšetkým na ekonomické, sociálne a etické problémy v súčasnom globalizujúcom sa svete, bezprostredne nadväzovala na konferenciu Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí II., ktorá sa v máji tohto roku konala na zámku v Smoleniciach. Organizátorom oboch vedeckých podujatí bolo oddelenie Svetovej ekonomiky Ekonomického ústavu SAV v spolupráci s Ekonomickou fakultou Technickej univerzity v Košiciach a Slovenskou asociáciou Rímskeho klubu. Gestorkou konferencie a moderátorkou jednotlivých panelov bola doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc.
Dopoludňajšie vystúpenia boli zamerané na determinanty polarizácie bohatstva v oblasti finančných trhov (prof. Ing. Peter Staněk, CSc., z Ekonomického ústavu SAV), v oblasti vplyvu pôsobenia regionálnych faktorov (prof. Dr. Štefan Volner, CSc., z VŠEMvs v Bratislave), vplyvu informačných technológií na polarizáciu bohatstva (doc. RNDr. Karol Nemoga, CSc., z Matematického ústavu SAV). Po malej prestávke pokračovali prezentácie, pojednávajúce o súvislostiach etiky a ekonomiky vo väzbe na polarizáciu bohatstva (doc. Ingeborg Němcová, CSc., z VŠE Praha), o polarizácii príjmov v krajinách a nových póloch rozvoja (Ing. Boris Hošoff, PhD., z Ekonomického ústavu SAV).
Dopoludňajšie vystúpenia uzavrel svojím veľmi zaujímavým príspevkom: Globalizace a malý stát aneb konec českých dějin, prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc. z VŠMVV v Prahe. V popoludňajšom bloku vystúpení rezonovali témy súvisiace s polarizáciou bohatstva a globálnej spotreby v krízovom období (doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc.), s príjmovou polarizáciou a kvantitatívnymi charakteristikami bohatých v krajinách EÚ (Ing. Tomáš Želinský, PhD., z Ekonomickej fakulty TU v Košiciach) a s aspektmi striebornej ekonomiky na báze príjmovej stratifikácie seniorov v regiónoch SR (Ing. Mgr. Michal Páleník, PhD., z Inštitútu zamestnanosti v Bratislave). Záverečné vystúpenie patrilo prof. Ing. Petrovi Staněkovi, CSc., ktorý sa zaoberal málo známymi možnými scenármi polarizácie bohatstva v globálnej a národnej ekonomike pre 21. storočie. Diskusie dopoludnia i popoludní boli veľmi inšpiratívne nielen pre účastníkov konferencie, pre prednášajúcich boli podnetné na otvorenie nových rovín bádania, resp. pre prehĺbenie výskumu v niektorých zvlášť závažných oblastiach, ktoré sa priamo dotýkajú budúcich problémov Slovenska a slovenského obyvateľstva pri prechode do ďalších etáp krízy. Zároveň sa pokračovalo v otváraní priestoru pre skúmanie otázok identifikácie globalizujúcej sa spoločnosti ako spoločnosti kontrolovanej, vo väzbe na budúcnosť súčasnej civilizácie.
Z konferencie bol spracovaný zborník statí a je zverejnený na web stránke Ekonomického ústavu v časti Publikácie (v tlačenej podobe je dostupný od októbra 2012). Ďalší posun v bádaní v témach, ktoré na konferencii rezonovali, bude prezentovaný na pripravovanej konferencii Paradigmy budúcich zmien v 21. storočí III. v dňoch 16. – 18. 9. 2013 na zámku v Smoleniciach.
Spracovala : doc. Ing. Iveta Pauhofová, CSc., Ekonomický ústav SAV
program_determinany_2012.pdf (582,86 kB) |