Výskumné zameranie oddelenia
Oddelenie ekonomického modelovania a analýz bolo vytvorené za účelom rozširovať a aplikovať výsledky základného výskumu v oblasti formulovania ekonomickej teórie metodológiou matematickej ekonómie. Výsledky tohto výskumu sa využívajú predovšetkým v oblasti orientovaného výskumu s využitím empirických modelov a analýz. Množstvo využívaných ekonomických modelov je možné použiť pri tvorbe odpovedí ako pre špecifické úlohy, tak aj pri prierezových a celospoločenských témach. Výsledky práce oddelenia sa taktiež využívajú pri tvorbe verejných politík predovšetkým kvôli úzkemu prepojeniu základného výskumu a aplikačnou praxou v rôznych oblastiach spoločenského života. Medzi základné výskumné oblasti ekonomického výskumu tohto oddelenia môžeme zahrnujeme:
- Tvorba ekonometrického modelu na prognózovanie a analýzu budúceho vývoja ekonomiky SR so strednodobým výhľadom a štvrťročnou aktualizáciou.
- Tvorba ekonometrického input-output modelu na prognózovanie a analýzu vývoja ekonomiky SR podľa regionálneho a sektorového členenia.
- Tvorba a úprava dynamizovaného štruktúrneho CGE modelu (modelu vypočítateľnej všeobecnej ekonomickej rovnováhy) s cieľom analyzovať vplyv nemarginálnych zmien (šokov) na štruktúru ekonomiky a jej budúci vývoj.
- Tvorba regionálneho modelu na úrovni NUTS III s cieľom analyzovať a prognózovať budúci vývoj hlavne na trhu práce a využívania fondov EÚ (z hľadiska budúcej štruktúry ekonomiky a dopytu po práci).
- Tvorba čiastkových analýz využitím I-O modelu.
- Tvorba mikroekonomického modelu za účelom predikovať ponuku na trhu práce.
- Analýza nemarginálnych zmien a fiškálneho vývoja systémov krytých prevažne z verejných zdrojov (zdravotný, sociálny, daňový, dôchodkový apod.).
- Tvorba selektívnych analýz podľa všeobecného dopytu využitím metód matematickej ekonómie, makro/mikromodelov a optimalizačných metód.
- Tvorba a podávanie národných/medzinárodných projektov s využitím metód matematickej ekonómie.
- Riešenie empirických analýz v prostredí EÚ a blízkych regiónov (V4).
- Príprava prognózy pre EECF na mesačnej báze.
- Využitie metód viackriteriálneho vyhodnocovania variantov/alternatív pre podporu rozhodovania (DEA, Promethee).
Výskumno-vedeckí pracovníci
Vedúci oddelenia - Mgr. Tomáš Miklošovič, PhD.
Ing. Tomáš Domonkos, Matej Gogora, Ing. Zuzana Košťálová, PhD., PhD., Ing. Ivan Lichner, PhD., Ing. Dávid Martinák, PhD., RNDr. Viliam Páleník, PhD., h.doc., Mgr. Miroslav Štefánik, PhD., Ing. Marek Radvanský, PhD.